Aktualności
Jedność w różnorodności

Jedność w różnorodności

W niedzielę, 16 czerwca, katolicka parafia neounicka pw. św. Nikity w Kostomłotach świętować będzie doroczny odpust ku czci bł. Męczenników z Pratulina.

  Świętej Liturgii przewodniczyć będzie abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Współkoncelebransi to wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi ks. archimandryta Sergiusz Gajek oraz kapłani obu obrządków, którzy tego dnia przybędą do Kostomłotów. Obchody rozpocznie uroczyste przywitanie ks. arcybiskupa na rogatkach miejscowości oraz procesja do parafialnej cerkwi.

Do Pratulina

Przygotowaniem do odpustu będzie Piesza Pielgrzymka Jedności do Pratulina, zaplanowana na 14 i 15 czerwca. – Jej idea nawiązuje do dawniejszych czasów, kiedy do Białej Podlaskiej, do relikwii Jozefata Koncewicza, szli unici i rzymokatolicy, wspólnie modląc się w drodze. Ponieważ pochodzę z parafii Pratulin, stąd pomysł, by odpust poprzedzić pielgrzymką. Od czterech lat grupa pątników rzymskich i greckich katolików trud pieszego pielgrzymowania ofiarowuje w intencji jedności Kościoła, idąc do grobu tych, którzy za tę jedność oddali życie. Czujemy się spadkobiercami naszych przodków broniących wolności i wiary – mówi ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz parafii w Kostomłotach.

Chociaż dystans między Kostomłotami a Pratulinem to zaledwie 28 km, pielgrzymkę rozłożono na dwa dni, tak, by nie towarzyszył jej pośpiech, który mógłby zniechęcić też osoby nieczujące się na siłach, by pokonać taki odcinek drogi jednego dnia. Pierwszego i drugiego dnia na nocleg w Kostomłotach – w namiotach oraz w domach mieszkańców – pątnicy przejadą autokarami. W taki sam sposób w sobotni ranek dostaną się do punktu wyjścia – Nepli. Do PPJ można dołączyć na szlaku albo zaplanować tylko jednodniowy udział w niej.

Jak mozaika

Zapraszając do udziału w pielgrzymce, ks. Nikoniuk zwraca uwagę, że parafia św. Nikity skupia zaledwie 136 parafian, a w pielgrzymce decyduje się wziąć udział 30-40 osób, co oznacza, że gdyby nie pątnicy-goście, na szlak wyszłaby zaledwie garstka wiernych.

– Do udziału w Pielgrzymce Jedności zapraszamy wszystkich przyjaciół naszej kostomłockiej parafii, tak duchownych, jak i świeckich obu obrządków katolickich – rzymskiego i greckiego – z daleka i z bliska, z kraju i z zagranicy – mówi ks. Zbigniew. A pytany o przebieg dotychczasowych pielgrzymek, dodaje: – Są wśród nas co roku rzymokatolicy z okolicznych parafii, m.in. z Białej Podlaskiej pod wodzą proboszcza parafii Michała Archanioła ks. Henryka Jakubowicza, ojcowie oblaci z Kodnia z parafianami, w ubiegłym roku udział wzięli też przedstawiciele kilku parafii grekokatolickich z Ukrainy. Idziemy „krok za krokiem”, modląc się, śpiewając, wstępując do świątyń w miejscowościach, które mijamy – tłumaczy, dodając, że ta pielgrzymka stanowi ewenement ze względu na to, że jest swego rodzaju mozaiką przejawiającą się w różnorodności obrzędów, strojów, języka. – Modlimy się razem modlitwą Jezusową, charakterystyczną dla Kościoła wschodniego, a potem odmawiamy dziesiątek różańca, by później wysłuchać homilii wygłoszonych przez osoby duchowne biorące udział w tej pielgrzymce – podkreśla proboszcz kostomłockiej parafii z uwagą, że udział w PPJ to okazja do uczestniczenia w wydarzeniu międzyobrzędowym, poznania różnorodności Kościoła, sposobu modlitwy, jak też nawiązania nowych przyjaźni.


Program uroczystości

 

Piątek, 14 czerwca

7.00 – Liturgia rozpoczynająca pielgrzymkę i wymarsz pątników do Nepli (ok. 20 km)

Sobota, 15 czerwca

8.00 – wymarsz pątników z Nepli

Pratulin: 12.00 – Eucharystia kończąca pielgrzymkę

Kostomłoty: 20.00 – Wieczernia ku czci męczenników w cerkwi

Niedziela, 16 czerwca

10.30 – Akatyst ku czci Męczenników z Pratulina w wykonaniu młodzieżowej scholi z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej, uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i ze słowem Bożym abp. Jana Martyniaka, odpustowa biesiada wszystkich zaproszonych gości przy słowiańskiej strawie i muzyce.

KL