Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Jedyna taka oferta w mieście

Do kogo skierowana jest oferta opieki dziennej w kierowanej przez Pana placówce?

Chciałbym doprecyzować, że powszechnie używane określenie „opieka dzienna” jest dość potoczne. Oficjalnie, w uchwale rady miasta, ta forma nazwana została jako „usługi opiekuńcze świadczone dla osób niebędących mieszkańcami domu”. Całą procedurę kwalifikacyjną prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach.

Wracając do pytania – naszą ofertę wyróżnia to, że dotyczy ludzi, którzy ze względu na wiek, chorobę i niepełnosprawność wymagają opieki. O taką formę usług mogą ubiegać się osoby wymagające opieki, w tym takie, którym zleci je lekarz rodzinny wychodzący z założenia, że takie świadczenia poprawią kondycję fizyczną bądź psychiczną jego pacjenta. Jak dotąd oferta dotyczy tylko siedlczan. Czynimy starania, aby rozszerzyć ją na gminę Siedlce, jednak okres wyborczy te zabiegi przerwał.

Wiek, rodzaj choroby, ogólna kondycja mają znaczenie przy kwalifikowaniu osób zgłaszanych na dzienny pobyt w DPS?

Każde zgłoszenie rozpatrujemy indywidualnie, jednak faktem jest, że kryteria są bardziej liberalne niż w stosunku do tych, którzy przyjmowani są do DPS na pobyt stały. Potrzeby w zakresie kilkugodzinnej opieki w ciągu dnia są bardzo duże w przypadku cierpiących na stany otępienne na pograniczu choroby Alzheimera. Zgadzamy się na przyjmowanie podopiecznych w zależności od tego, w jakim stadium choroby się znajdują. W tej chwili mamy dwie osoby o łagodnym przebiegu alzheimera. Nie chciałbym przecenić roli pobytu w DPS, ale z obserwacji opiekunów wynika, że przynosi on korzyść chorym, wpływa na spowolnienie rozwoju choroby. Obecnie z dziennego pobytu korzysta dziesięcioro osób przy limicie wynoszącym 30.

Co obejmuje świadczenie?

Maksymalny czas pobytu w ciągu dnia wynosi osiem godzin, od 8.00 do 16.00. W ramach tych świadczeń w szczególnych okolicznościach zapewniamy transport, tzn. osoba, która ma problemy z poruszaniem się, a rodzina nie jest w stanie przewieźć jej własnym autem, może skorzystać z naszego samochodu. Gwarantujemy obiad oraz opiekę w pełnym tego słowa znaczeniu: higienę, jeżeli jest taka potrzeba to zmianę pieluchy, pielęgnację, podawanie leków, pomoc przy posiłkach. Tym, którzy mają skierowanie od lekarza, zabiegi rehabilitacyjne wykonujemy na miejscu. Może to być masaż, laser, kinezyterapia albo fizykoterapia.

Duży nacisk kładziemy na podnoszenie sprawności umysłowej – zarówno tych osób, które korzystają z opieki całodobowej, jak i przyjeżdżających na pobyt dzienny – poprzez udział w różnych formach aktywności, jak rozwiązywanie krzyżówek, ćwiczenia manualne, gry świetlicowe, rozmowy. Ci z podopiecznych DPS, którzy korzystają z dziennej opieki, mają też możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej. W tej chwili kilka pań świetnie sprawdza się w malowaniu na szkle, olejami, wykonywaniu różnego rodzaju robótek ręcznych. Chętni mogą wziąć udział w odprawianej w naszej kaplicy Mszy św. Niektórzy uczą się obsługi komputera, korzystania z internetu, inni biorą udział w nagrywaniu audycji radiowych, które dzięki radiowęzłowi docierają do wszystkich naszych podopiecznych.

Osoby przyjeżdżające na pobyt dzienny mogą korzystać z całego budynku DPS?

Na opiekę dzienną w budynku DPS wyodrębnione zostały trzy pomieszczenia: świetlica, niewielki pokój z dwiema kanapami, gdzie mogą odpocząć osoby potrzebujące np. drzemki, oraz małą kuchnię, w której w ciągu dnia można wypić herbatę, zjeść kanapkę, a w porze obiadu – zjeść ciepły posiłek. Wszyscy podopieczni, którzy są sprawni i mają ochotę na to, by się przejść, mogą korzystać z ogólnodostępnych pomieszczeń w naszym domu. Ostatnio zauważyłem, że w codziennej gimnastyce chętniej biorą udział przyjeżdżający na pobyt dzienny niż mieszkańcy.

Jaki jest koszt tej formy usług opiekuńczych i od czego zależy jego wysokość?

Odpłatność zależy od wysokości dochodu. Jeżeli jego kwota jest niższa niż kryterium dochodowe określone w Ustawie o pomocy społecznej, wtedy osoba, która trafia na pobyt dzienny, nie ponosi kosztów. Opłata obowiązuje osoby o wyższym dochodzie. W zależności od jego wysokości płacą one od 1 do 5 zł za godzinę, przy czym 5 zł za godzinę stanowi najwyższą opłatę.

W tym miejscu powtórzę, że do DPS, zarówno na pobyt całodobowy, jak i ten obejmujący kilka godzin dziennie, przyjmujemy tych mieszkańców Siedlec, których skieruje do nas MOPR wydający decyzję administracyjną.

Dlaczego taka forma opieki jest ważna z punktu widzenia rodzin osób korzystających z opieki w DPS?

Usługi te świadczymy w dni robocze. W związku z tym osoby, które pracują, przywożą swojego rodzica bądź sąsiada rano i najczęściej odbierają po 16.00. Pobyt w DPS na osiem godzin odciąża opiekunów chorego, dając im szansę na kontynuowanie pracy zawodowej, załatwienie swoich spraw, jak też poczucie spokoju, ponieważ nie muszą zastanawiać się, czy ich bliski, zostając sam w domu, jest bezpieczny. Bywają też takie sytuacje, że rodzina umieszcza mieszkającą z nią osobę na pobyt całodobowy bądź dzienny w DPS – tylko na określony czas, dzięki czemu opiekunowie mogą odreagować, wyjechać do sanatorium czy na urlop.

KL