Aktualności
Jedyne na świecie

Jedyne na świecie

Nowa siedziba muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu otwiera podwoje dla odwiedzających. Utworzona w 1994 r. Izba Pamięci mieściła się początkowo w internacie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.

Na otwarcie placówki przybyło wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, pracownicy naukowi, przedstawiciele jednostek kultury oraz wielu instytucji współpracujących z muzeum, a także mieszkańcy gminy. Po uroczystym przecięciu wstęgi oraz poświęceniu sal wystawowych można było zwiedzić placówkę i zapoznać się bliżej ze zgromadzonymi w niej eksponatami.

Utworzona w 1994 r. Izba Pamięci Augusta Zamoyskiego mieściła się początkowo w internacie miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych im. Augusta Zamoyskiego. 5 listopada 1994 r. otworzyli ją uroczyście m.in. żona artysty Helena Zamoyska oraz ówczesny minister edukacji narodowej Tadeusz Pilch. Osiem lat później izbę przeniesiono do pomieszczenia w folwarcznym czworaku. Na jej bazie uchwałą rady gminy Jabłoń. utworzono w 2011 r Muzeum Augusta Zamoyskiego. Uroczystości inaugurujące działalność placówki miały miejsce 18 września.

Obecna siedziba muzeum znajduje się w jednym z folwarcznych czworaków, w którym wcześniej były przedszkole oraz Gminny Ośrodek Kultury. Adaptacja budynku na potrzeby placówki muzealnej kosztowała przeszło 950 tys. zł. Na realizację inwestycji gmina otrzymała blisko 440 tys. zł. dotacji. Zlokalizowany w pobliżu pałacu Zamoyskich nowocześnie zaaranżowany budynek stanie się niewątpliwie jedną z większych atrakcji turystycznych powiatu parczewskiego, tym bardziej że jest to jedyne na świecie muzeum upamiętniające postać wybitnego polskiego rzeźbiarza.

Muzeum urodzonego w1893 r. Jabłoniu artysty gromadzi pamiątki, wspomnienia oraz opracowania naukowe na temat jego życia i działalności. Oprócz ekspozycji prezentujących działalność artystyczną rzeźbiarza oraz jego zamiłowanie do sportu i podróży organizowane są również spotkania, konkursy i imprezy nawiązujące życia i twórczości A. Zamoyskiego. Zwiedzający mają możliwość poznania artysty na podstawie znalezionych na strychu czworaka w Jabłoniu licznych listów, zdjęć, dokumentów folwarcznych i szkiców. W muzeum są też dwie oryginalne rzeźby jego autorstwa oraz liczne kopie prac wykonanych podczas plenerów rzeźbiarskich. 

MLS