Kultura
Źródło: PDK
Źródło: PDK

Jego punkt widzenia

Parczewski Dom Kultury zaprasza do oglądania wystawy fotografii Stanisława Waszkiewicza. Artysta związany jest z Parczewem od urodzenia, a fotografią zajmuje się od ponad półwiecza.

Pierwsze zdjęcia małoobrazkową smieną wykonał jeszcze pod koniec lat 50. Rok 1962 to dla niego pierwsze spotkania z fotochemią i ciemnią fotograficzną pod kierunkiem nauczyciela fizyki w miejscowym liceum - prof. Henryka Neumanna, które odbywały się w ówczesnym Domu Kultury Dzieci i Młodzieży, czyli obecnym PDK.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

To właśnie z pracą w tej placówce wiążą się kolejne etapy jego kariery, od dokumentowania intensywnej wtedy działalności placówek kultury, poprzez udział w plenerach fotograficznych, konkursach i wystawach, co zaowocowało zdobyciem uprawnień i wieloletnią pracą instruktorską z dziećmi i młodzieżą w Fotoklubie PDK i Osiedlowym Domu Kultury.

Artysta przez wiele lat dokumentował miejsca, lokalne wydarzenia, imprezy i uroczystości, w 1974 r. jego zdjęcia pojawiły się w kadrach krótkometrażowego filmu „Punkt widzenia” w reżyserii znakomitego dokumentalisty, profesora PWSTiF w Łodzi, Kazimierza Karabasza. W latach 1996-2010 ilustrował fotografią „Życie Parczewa”, internetową galerię urzędu miejskiego, a także foldery i wydawnictwa promujące gminę Parczew. Jego zdjęcia można też znaleźć w albumach lubelskiego wydawnictwa OWD Express Press: „Parczew i Ziemia Parczewska 1401-2001”, „On Tu Był”, „Ziemia Parczewska – dzieje, przyroda i turystyka” oraz „Parczew i Polesie”.

Prezentowane na wystawie fotogramy pochodzą z lat 2010-2014 i są próbą pełnego pokazania zainteresowań autora, od krajobrazu i przyrody, przez reportaż i portret w plenerze, po szczególnie ulubioną przez niego fotografię lotniczą.

Prace S. Waszkiewicza można oglądać w PDK do połowy grudnia.

KO