Jego życie było darem dla Polski
Uroczystości odbyły się w niedzielę, 12 października, w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Poprzedził je tygodniowy pobyt relikwii ks. Jerzego, patrona Solidarności, w parafii.
W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta oraz goście. Wśród nich byli: parlamentarzyści – poseł Jerzy Rębek oraz senator Grzegorz Bierecki, władze NSZZ „Solidarność” różnych szczebli z przewodniczącym zarządu regionu środkowo-wschodniego M. Królem i wiceprzewodniczącym Markiem Wątorskim, władze samorządowe, przedstawiciele szkół, instytucji, zakładów pracy, poczty sztandarowe szkół, Solidarności, jednostek ochotniczych straży pożarnych
– Ten dzień jest jednym z najważniejszych momentów w dziejach parafii – podkreślił w słowie wstępnym Józef Korulczyk, członek komitetu budowy pomnika, przypominając historię jego powstania.
Następnie głos zabrał przewodniczący M. Król. – Bł. ks. J. Popiełuszko wyznaczał drogi świętości na współczesne czasy, był wzorem wiary i patriotyzmu, budowania życia społecznego i państwowego na fundamencie wartości. Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że chcemy wolności, a nie obłudy, którą stara się nam narzucić współczesny świat – zaznaczył.
Świadek na trudne czasy
Mszę św. w intencji ojczyzny koncelebrowali proboszczowie radzyńskich parafii: ks. prał. Roman Wiszniewski, ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. Henryk Och oraz kapelan regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność” ks. kan. Zbigniew Kuzio.
– Wciąż jest wiele tajemnic związanych z życiem i męczeńską śmiercią bł. ks. Jerzego – podkreślił ks. Kuzio, zachęcając do lektury prasy katolickiej oraz tej, która bierze pod uwagę polską rację stanu. – Nie wszystkie informację mogą się przebić do opinii publicznej, ponieważ wiele sił zła czuwa, by cała prawda nie ujrzała światła dziennego – stwierdził.
Kaznodzieja podkreślił też, że ks. Popiełuszko był świadom grożącego mu niebezpieczeństwa, ale kontynuował swą działalność duszpasterską i patriotyczną. – Ks. J. Popiełuszko to świadek wiary na trudne czasy, jakie się zbliżają. Wielki niepokój, deptanie wartości wynikających z Ewangelii – z tym wszystkim będziemy musieli się zmierzyć. Dlatego potrzeba nam wstawiennictwa świętych i błogosławionych z naszego narodu – zauważył.
Kapelan Solidarności wskazał ks. Popiełuszkę jako wzór wiary konsekwentnej, która w codziennym życiu liczy się z nakazami Boga, zawierza Mu, kieruje się zasadą „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. – Służąc Chrystusowi w bliźnich, czyniąc dobro, dajemy najlepsze świadectwo wiary. Mamy w świecie nastawionym na konsumpcję wskazywać, że istnieją sprawy wyższe: Bóg nie przestał być Bogiem – Stworzycielem, Chrystus nie przestał być Odkupicielem człowieka, żadne wynalazki nie umożliwią człowiekowi wiecznego trwania na ziemi. Każdemu sądzona jest śmierć i obiecane niebo, jeśli zachowa łączność z Jezusem Chrystusem i braćmi. Potwierdzeniem tej prawdy była ofiara życia błogosławionego, a niebawem świętego, ks. Jerzego – podsumował kaznodzieja.
Niech to będzie dumą
Po Mszy św. uczniowie Zespołu Szkół w Białce zaprezentowali piękną część artystyczną poświęconą bł. ks. J. Popiełuszce. Informacje o jego życiu, działalności, duchowości i męczeńskiej śmierci przeplatane były słowami refleksji i poezji, pieśniami, które wywarły na słuchaczach wielkie wrażenie – szczególnie „Mury” i zaśpiewana na zakończenie w postawie stojącej „Żeby Polska była Polską”.
Następnie ks. kan. Z. Kuzio dokonał poświęcenia pomnika.
Kapelan lubelskiej Solidarności przypomniał, że obeliski ks. Popiełuszki stoją już w Lublinie i Puławach, a kolejny powstaje w Świdniku. – Wasza ziemia obfitowała w męczenników, niech to będzie waszą dumą. Inaczej czeka nas wykorzenienie w Unii Europejskiej, która walczy z Bogiem, rodziną, wartościami chrześcijańskimi – mówił kapłan. – Nie jesteśmy przeciwko integracji z Europą, ale chcemy takiej Unii, jaką głosili założyciele, wśród których jest kandydat na ołtarze – dodał. Ks. Kuzio wezwał do modlitwy różańcowej za ojczyznę.
Sejm i senat uczcili kapelana
Pomnik odsłonili przewodniczący regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność” M. Król oraz Jerzy Bednarczyk, przewodniczący radzyńskiego oddziału NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczący komitetu budowy obeliska. Senator G. Bierecki przekazał zebranym informację o przyjęciu przez sejm i senat przez aklamację uchwały upamiętniającej bł. ks. J. Popiełuszkę w 30 rocznicę męczeńskiej śmierci. Następnie odczytał treść dokumentu.
Na zakończenie uroczystości J. Bednarczyk podziękował wszystkim uczestnikom i tym, którzy przyczynili się do jej uświetnienia oraz zaangażowali w trwające tydzień przygotowanie duchowe. Szczególnie ciepłe słowa skierował pod adresem członków komitetu budowy pomnika, osób zaangażowanych w inicjatywę – bezpośrednio czy też przez wspomaganie dzieła datkami pieniężnymi.
Przewodniczący radzyńskiej Solidarności podziękował także ks. kan. Andrzejowi Kieliszkowi, który od samego początku wspierał pomysł związkowców o uczczeniu swojego patrona.
Po zakończeniu uroczystości relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i towarzyszące im znaki Pielgrzymki Ludzi Pracy zostały przewiezione do Lublina.
Tak rodziła się inicjatywa
Z inicjatywą budowy pomnika bł. ks. J. Popiełuszki w Radzyniu wystąpił roku temu miejscowy oddział NSZZ „Solidarność”. Wcześniej padła propozycja nazwania imieniem ks. Popiełuszki jednego z rond w Radzyniu, jednak nie uzyskała akceptacji w ówczesnej rady miasta. Dlatego środowiska solidarnościowe i prawicowe postanowiły upamiętnić ks. Jerzego, budując pomnik. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się spontanicznie 19 października 2013 r. roku po Mszy św. sprawowanej w 29 rocznicę męczeństwa ks. J. Popiełuszki. Pomocy nie odmówił ks. kan. A. Kieliszek, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy, na terenie której powstawała w 1980 r. radzyńska Solidarność.
Idea budowy pomnika kapelana, obecnie patrona Solidarności, spotkała się z akceptacją społeczeństwa Radzynia, o czym świadczy wysokość wpłacanych czy zbieranych w parafiach datków.
Wykonanie posągu powierzono Dariuszowi Gamracemu z miejscowości Budy Łańcuckie k. Niska.
W skład komitetu budowy pomnika weszli: Jerzy Rębek, przewodniczący oddziału NSZZ „Solidarność” w Radzyniu Jerzy Bednarczyk, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych i radny powiatowy Józef Korulczyk, wójt radzyńskiej gminy Wiesław Mazurek, przewodniczący rady gminy Janusz Golec, członek radzyńskiej Solidarności Elżbieta Pietraszek, radny miejski i członek NSZZ „Solidarność” Adam Adamski, sekretarz RaSIL Jerzy Woźniak.
Anna Wasak