Aktualności
Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w mieście

Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w mieście

W czwartek 26 października, o 12.00, w sali kina Oranżeria wystawiony będzie spektakl „Blizny pamięci” w wykonaniu Jerzego Zelnika i Sebastiana Rysia.

Sztuka opowiada o Janie Karskim – legendarnym emisariuszu, który chciał obudzić sumienie świata i zatrzymać holokaust. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 26 października o godz. 12.00 w sali kina Oranżeria. Wstęp wolny.

Spektakl „Blizny pamięci” wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 550-lecia uzyskania przez Radzyń praw miejskich. To opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci, Janie Karskim. Historia opowiadana z dwóch perspektyw: młodego rozpoczynającego życie chłopaka wrzuconego w wir działań wojennych (w rej roli Sebastian Ryś) i doświadczonego mężczyznę u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i nie dające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości (w tej roli Jerzy Zelnik). Dwa nurty narracji dopełniają się, wchodzą ze sobą w dialog, wzajemnie komentują oddając pełen wewnętrznych napięć nurt ludzkiego życia. Powstaje niezwykle poruszająca wypowiedź o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa.