Aktualności
Jesień na drogach

Jesień na drogach

Okres jesienny, to czas, gdy warunki drogowe ulegają drastycznemu pogorszeniu. Wcześniej zapadający zmrok, częste opady atmosferyczne, pojawiające się w godzinach porannych niskie temperatury i ostre jesienne słońce w ciągu dnia - to czynniki które nie pozostają beż wpływu na bezpieczeństwo na drogach.

Czynniki te z całą pewnością wpłynęły również na zdarzenia drogowe, do których doszło w ciągu ostatnich dni na terenie pow. siedleckiego.

29 września, ok. 14.45, na drodze krajowej 63, w okolicach miejscowości Wiśniew, kierujący seatem leonem 25-letni mieszkaniec pow. łukowskiego, stracił panowanie nad pojazdem zjechał na lewą stronę drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd został rozerwany na dwie części. Kierowca auta na skutek licznych obrażeń poniósł śmieć na miejscu. Tego samego dnia ok. 15.25, w miejscowości Ługi Rętki 52-letni kierowca forda focusa, wykonując manewr skrętu w lewo doprowadził do zderzenia z jadącym z przeciwka audi. W wypadku obrażeń ciała doznali kierujący fordem, 20-letnia pasażerka tego pojazdu oraz jadące w nim 2 tygodniowe niemowlę. Dzień wcześniej 28 września, ok. 11.50, w Siedlcach na ul. Brzeskiej doszło do równie groźnego wypadku drogowego z udziałem kierującej rowerem, która przewoziła 6- letnie dziecko. W tym przypadku kierujący citroenem xara 66-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej, włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i potrącił 63-letnią rowerzystkę przewożącą dziecko. Na szczęście odniesione przez nich obrażenia nie zagrażają ich życiu.

Analizując te i inne zdarzenia drogowe policja przypomina o szczególnej grupie ludzi – tzw. niechronionych uczestnikach ruchu drogowego (piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści). Pomimo szeregu podejmowanych przez funkcjonariuszy działań, osoby te przede wszystkim same powinny pamiętać o zapewnieniu sobie maksimum bezpieczeństwa w okresie jesienno-zimowym. Policja apeluje aby szczególnie po zmroku wszyscy, którzy poruszają się w rejonie ciągów komunikacyjnych pieszo lub pojazdami jednośladowymi byli wyposażeni w elementy odblaskowe, które pozwalają kierującym pojazdami na odpowiednio wcześniejszą reakcję. Bardzo dobrym i pożądanym ze względów bezpieczeństwa sposobem stania się bardziej widocznym, jest stosowanie kamizelek odblaskowych. Kierowcom policjanci przypominają natomiast, że w przypadkach, gdy droga krzyżuje się z oznakowaną ścieżką rowerową pierwszeństwo przejazdu z reguły posiadają rowerzyści. W takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

MLS