Kultura
Źródło: CKIS
Źródło: CKIS

Jesień na wesoło

Tegoroczna jesień wcale nie musi być smutna. Wystarczy spojrzeć na październikowy repertuar Sceny Teatralnej Miasta Siedlce.

A jest w czym wybierać. Na początek, 6 października, coś dla dzieci, czyli spektakl „Tajemniczy pokój” w wykonaniu aktorów Teatru Dziecięcego DRAM-MA-MIA. 19 października wystąpi, w cyklu ONE MAN SHOW, Wiktor Zborowski, a 22 października – Grupa MoCarta w programie „Frak’n’roll”.

Październikowe spektakle, które biorą udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”, to „Siostrunie” i „Klub mężusiów”. Pierwszy zostanie wystawiony 14 października, o 17.00 i 20.00, drugi – 25 października, o 16.45 i 19.30.

Za murami klasztoru

„Siostrunie” – niekonwencjonalna, muzyczna opowieść – rozbawi do łez każdego, kto ją obejrzy. Na scenie zaprezentuje się pięć niezwykle żywiołowych zakonnic, które opowiedzą o swoim życiu, marzeniach, powołaniu a także… pewnej bardzo niestrawnej zupie. W celu podreperowania finansów zakonu, jak i zdobycia środków na „szczytny cel”, bohaterki gotowe są do największych poświęceń. W trakcie realizacji tego ważnego planu, swoje talenty i najskrytsze tajemnice odkryją przed nami: Siostra Przełożona (Katarzyna Żak), Siostra Mary Hubert (Anna Dereszowska), Siostra Mary Roberta (Jolanta Fraszyńska), Siostra Mary Leo (Aleksandra Szwed/Elżbieta Romanowska) oraz Siostra Mary Amnezja (Robert Rozmus). Każda z bohaterek jest wyjątkowa i niepowtarzalna, jednak ich największym atutem jest to, iż tworzą niebywale zgrany zespół. Indywidualizm, entuzjazm i dopisujący siostrzyczkom czarny humor to znaki rozpoznawcze Zakonu Małych Sióstr z Hoboken. „Siostrunie” to nie tylko przewrotny humor, zabawa konwenansami oraz interakcja z publicznością, a także spora doza improwizacji, znakomita obsada aktorska, jak i świetna muzyka.

Wojna płci

„Klub mężusiów” to historia czterech przyjaciół. Roland, Karol, Andy i Mario (Krzysztof Tyniec/Tomasz Dedek, Cezary Morawski, Michał Milowicz/Jacek Kawalec, Robert Wabich/Bogdan Kalus) spotykają się raz w tygodniu w od dawna nieużywanej kotłowni centrum handlowego. Możliwość posiedzenia w męskim gronie to dla nich jedyna okazja ucieczki od konieczności robienia zakupów ze swoimi żonami. Właśnie te zakupy to temat przewodni ich spotkań i początek kłopotów w domu. Do czego zdolni są mężczyźni, aby wkraść się z powrotem w łaski swoich żon? „Klub mężusiów” to ironiczny pstryczek w nos dla problemów małżeńskich. Współczesny język, zaskakujące zwroty akcji, lekkie pointy i mistrzowskie konwersacje to recepta na zabawę, przed którą nie da się obronić. Komedię uzupełniają hity disco, które łamały serca kobiet i królowały na pierwszych miejscach list przebojów.


3 PYTANIA

Jolanta Fraszyńska – aktorka

O czym opowiada sztuka „Siostrunie”?

Spektakl przedstawia szalone losy bohaterek, którymi są siostry zakonne. Jest to sztuka dobrze zagrana, zaśpiewana i wytańczona. Za najważniejszą jej recenzję, którą dostaliśmy tuż po premierze, uważam wypowiedź dwóch sióstr zakonnych z Częstochowy. Powiedziały one, że tym spektaklem robimy dla Kościoła dużo dobrego. Być może jest to powiedziane na wyrost, ale wiem, że tą sztuką dajemy widzom ogromną dawkę radości i pozytywnej energii. Pokazujemy zmagania osób związanych z życiem zakonnym w sposób bardzo naturalny, podkreślając, że są to osoby, które mają takie same problemy, zmartwienia, a nawet te same złości, co osoby świeckie. Wydaje mi się, że Pan Bóg lubi, kiedy się cieszymy, a On sam ma poczucie humoru.

Kim jest bohaterka, którą Pani gra?

To siostra katechetka, która pochodzi z dość nieciekawych przedmieść Brooklynu i ma za sobą bardzo trudne dzieciństwo. Uodporniło to ją na pewne sytuacje i sprawiło, że ma w sobie niesamowitą determinację. Dzięki temu potrafi radzić sobie z młodymi ludźmi i znajduje z nimi wspólny język. W sztuce ma przydzieloną rolę dublerki i przez to cały czas czeka na swoje pięć minut.

Czy zagranie którejś ze scen sprawiało problem?

Myślę, że największą trudność sprawiło samo przygotowanie spektaklu, bo jest to musical, czyli gatunek bardzo wymagający. Bo nie dość, że się śpiewa i tańczy, to jeszcze trzeba skupić się na grze aktorskiej. To naprawdę ciężka praca, niezmiernie ważne było przygotowanie fizyczne i duża sprawność, ale się udało.


KONKURS

Mamy Dla Państwa po cztery bilety na sztuki: „Siostrunie” oraz „Klub mężusiów”. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO.poprawna odpowiedź (a, b lub c) na numer 7168 (1,23 zł z VAT) we wtorek, 8 października, od 10.00. Regulamin znajduje się na stronie www.echokatolickie.pl. Wygra osiem pierwszych osób, które prześlą prawidłową odpowiedź na poniższe pytanie. Listę nagrodzonych zamieścimy w 42 numerze „Echa”.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja” jest:

A) pierwsza

B) druga

C) trzecia

JAG