Jesień życia nie musi być smutna
Seniorzy są wzorami mądrości, przewodnikami, nauczycielami, którzy posiadają ogromne pokłady miłości, czułości i zrozumienia. Babcie i dziadkowie są często dla młodych ludzi najlepszymi przyjaciółmi. Dlatego cieszy fakt, że osoby starsze nie pozostają samotne i aktywnie włączają się w życie lokalnych społeczności. We Włodawie prężnie działa oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jego członkowie, obok gamy ulg i zniżek oferowanej przez PZERiI, mają możliwość wyjazdów na wczasy, wycieczki, uczestniczenia w kursach i warsztatach. Związek, zrzeszający ponad 300 osób z terenu powiatu, jest organizatorem nie tylko okolicznościowych spotkań, ale także wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. Choćby „Seniorska Jesienna Ballada” to zaproszenie nie tylko dla lokalnych zespołów z domów kultury, gminnych ośrodków kultury, bibliotek, ale i tych z całego kraju.
Przy PZERiI działają cztery koła w miejscowościach: Hanna, Wola Uhruska, Dubeczno i Osowa. Od 16 lat przy związku funkcjonuje Włodawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który w swojej ofercie ma wiele interesujących wykładów i zajęć. Są one okazją do aktywnego spędzania czasu i zawierania nowych znajomości. Dbając o aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną słuchaczy, rektor uniwersytetu Łucja Pamulska zaprosiła takich wykładowców, jak: Włodzimierz Czeżyk z Nadleśnictwa Włodawa, regionalista Mieczysław Tokarski, historycy: dr Krzysztof Skwirowski i Mariusz Czuj. Z prelekcjami występują pracownicy ZUS, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, urzędu miasta czy biblioteki. W trosce o promocję zdrowego trybu życia zadbano o udział lekarza geriatry, a zajęcia z zakresu bezpieczeństwa prowadzi przedstawiciel komendy powiatowej policji.
– Uniwersytet to także kultywowanie tradycji regionu, wycieczki krajoznawcze i zagraniczne – wyjaśnia Ł. Pamulska. – W tym roku akademickim, w maju zaplanowaliśmy trzydniową wycieczkę do Wilna, a już 31 stycznia jedziemy do lubelskiego teatru – dodaje. Na zajęcia zapisanych jest 40 osób, ale dochodzą kolejne. – Nadal można się wpisywać – zachęca rektor UTW. Wykłady odbywają się w czwartki o 15.00 w urzędzie miasta lub Miejskiej Bibliotece Publicznej. Szczegółowe informacje dotyczące UTW można uzyskać w biurze Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, które mieści się przy ul. J. Piłsudskiego 41.
Na terenie miasta działa też klub seniora. – Głównym celem projektu jest zapobieganie osamotnieniu i marginalizacji osób starszych, a także ich aktywizacja – wyjaśnia Magdalena Gryglicka z włodawskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. – Osoby w wieku 60+ mogą uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i kursach. Organizowane są wyjazdy i wycieczki krajoznawczo-edukacyjne. Seniorzy mogą również skorzystać z porad prawnika i psychologa oraz wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny.
Informacji dotyczących funkcjonowania klubu seniora, mieszczącego się przy ul. 11 Listopada 6, udziela włodawski oddział PCK pod nr tel. 82-572-15-75.
Lubią muzykę i wyjazdy
Misją utworzonego w listopadzie 2016 r. w Dańcach stowarzyszenia „Seniorzy Hanna” jest dążenie do zmiany negatywnych postaw wobec własnej i cudzej starości oraz niepełnosprawności. Organizacja realizuje swoje cele, upowszechniając turystykę, stawiając na profilaktykę, promocję zdrowia, rozwijanie inicjatyw społecznych na rzecz ludzi starszych. – Cieszymy się, że wśród naszych członków są osoby znane w regionie ze swoich umiejętności, m.in. śpiewaczka ludowa Halina Weremczuk, uczestniczka lokalnych i regionalnych imprez folklorystycznych, konkursów i festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych, laureatka festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Wśród nas jest też poetka ludowa, hafciarka, koronkarka i zarazem mistrzyni kuchni regionalnej – Maria Sarnacka czy mistrzyni tkactwa Stanisława Kowalewska – mówi Maria Kołtun, prezes stowarzyszenia. – Mamy od kogo czerpać i jesteśmy z tego dumni. Na nasze spotkania zapraszamy nie tylko osoby zrzeszone, ale wszystkich zainteresowanych.
M. Kołtun podkreśla, że członkowie stowarzyszenia – a jest ich ponad 30 – bardzo lubią muzykę, śpiew i taniec, a poza tym są to osoby – mimo że często powyżej 80 roku życia – aktywne. Dlatego chętnie angażują się w uroczystości gminne, jak i prowadzenie warsztatów z ozdób choinkowych czy przygotowywania palm wielkanocnych. – Bardzo lubimy wyjazdy. Organizowaliśmy wycieczki do miejscowości znanych w regionie, np. Białowieży, Kodnia, Włodawy, Studzianki. Teraz chcielibyśmy pojechać do muzeum w Lublinie – dodaje prezes. I zachęca osoby zainteresowane comiesięcznymi spotkaniami do kontaktu pod nr tel. 500-243-195.
Okolicznościowe spotkania
W Domu Kultury w Dubecznie trzeci rok funkcjonuje klub seniora. Klub korzysta z dotacji w kwocie 3 tys. zł, którą to osoby po 60 roku życia rozdysponowują według własnego uznania. Seniorzy byli uczestnikami kursu udzielania pierwszej pomocy, wyjeżdżali do kin do Włodawy i Chełma oraz do teatru do Lublina, a także byli uczestnikami wycieczki po Lubelszczyźnie. Nie zabrakło spacerów, ognisk, wypraw rowerowych, a nawet traktorowych. Seniorzy mogli także skorzystać z bezpłatnego badania słuchu. Kilka razy w roku organizowane są spotkania okolicznościowe, otwarte dla wszystkich, szczególnie tych osób, które z powodów rodzinnych czy zdrowotnych nie uczestniczą w zajęciach klubu. Spotkania klubu seniora odbywają się we wtorki o 17.00 w Domu Kultury.
W mniejszych miejscowościach część swojego czasu seniorzy spędzają w świetlicach wiejskich, są członkami kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i stowarzyszeń, angażują się przy parafiach. Ci, którzy pozostają w domach, służą radą i doświadczeniem młodszemu pokoleniu. Są skarbem, z którego warto korzystać.
Joanna Szubstarska