Kultura
Źródło: KO
Źródło: KO

Jeśli zapomnę o nich…

„Pamięci tych, którzy nigdy nie upomną się o swoje prawa” - taki tytuł nosił spektakl, który zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszycu Szlacheckim.

Przedstawienie odbyło się 13 kwietnia w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i było jednym z punktów programu obchodów 71 rocznicy zbrodni katyńskiej. Podczas spektaklu młodzież przypomniała okoliczności mordowania polskich oficerów oraz wspomnienia rodzin ofiar. Motywem przewodnim stały się słowa wieszcza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”, które znajdują się na wielu tablicach pamiątkowych i pomnikach poświęconych zbrodni katyńskiej. Prezentowane przez młodych artystów wiersze i piosenki, nawiązujące do tragedii sprzed lat, przerywane były projekcją filmów dokumentalnych przybliżających wydarzenia sprzed 71 lat oraz katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Przypomniano również, że w obozach w Katyniu, Charkowie i Twerze zginęło 250 osób związanych z Siedlcami i regionem. Wśród widzów obecni byli członkowie  stowarzyszenia  „Rodzina Katyńska”:  Jerzy Garbaczewski, Wanda Włodek oraz Stefan Sobczak.  Podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi okoliczności śmierci ich najbliższych.

– Moja matka szukała ojca przez Czerwony Krzyż. Otrzymała odpowiedź, że na terenie Związku Radzieckiego taka osoba nie przebywa – wspominał Stefan Sobczak, który do dziś przechowuje list od ojca z obozu w Ostaszkowie.

Aby oddać hołd pomordowanym, uczniowie i członkowie „Rodziny Katyńskiej” zapalili znicze na symbolicznym grobie.

Kinga Ochnio