Kultura
Źródło: MB
Źródło: MB

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…

Pod honorowym patronatem marszałka Lubelszczyzny w Łukowie odbył się XXVI Wojewódzki Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych.

Organizatorami imprezy, która odbyła się 19 czerwca na miejskim stadionie byli: oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie, starosta łukowski, burmistrz miasta, wójt gminy Łuków oraz komendant powiatowy miejscowej PSP.

Defilada i koncert

W tym roku do konkursu przystąpiło osiem najlepszych orkiestr strażackich województwa lubelskiego. Były to grupy z: Tomaszowa Mazowieckiego, Mełgwi, Kraśnika, Lubartowa, Kiełczewic Górnych, Opoki, Oprzy i Milanowa. Uroczystości rozpoczęły się na placu Solidarności i Wolności, skąd orkiestry przemaszerowały ulicami miasta. Już podczas defilady komisja oceniała ich kunszt. Punktualnie w południe kolumna wkroczyła na stadion Łukowskiego Klubu Sportowego „Orlęta”, po czym zgromadzona publiczność wysłuchała hymnu strażackiego pt. „Rycerze Floriana” w wykonaniu wszystkich zespołów.

Najlepsza z najlepszych

Oficjalnego rozpoczęcia konkursowych koncertów dokonał starosta Janusz Kozioł. Każda orkiestra musiała zagrać trzy utwory, z czego jeden polskiego kompozytora. Przed ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród laureatom przeglądu, słuchacze mieli okazję podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”. Imprezę zakończył koncert galowy, podczas którego zagrały najlepsze orkiestry wyłonione w trakcie rywalizacji. Tegorocznym zwycięzcą została Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie pod batutą Andrzeja Zaręby.

Pasmo sukcesów

Istnienie orkiestry przy OSP w Lubartowie datuje się na 1928 r. Jej założycielem był ówczesny rachmistrz magistratu i muzyk z wykształcenia – Stanisław Wysocki. Na siedzibę orkiestry przeznaczono pomieszczenie w budynku browarnym. Zarząd wojewódzki straży pożarnych w Lublinie pomógł uzupełnić komplet instrumentów i umundurowania. Od tamtego czasu orkiestra uświetnia swoimi występami uroczystości na terenie miasta i powiatu. Pierwsze znaczące zwycięstwo odniosła w 60-lecie swojego istnienia, na VIII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w 1988 r., zapoczątkowując w ten sposób pasmo wieloletnich sukcesów.


MOIM ZDANIEM

Janusz Ogrodowski – prezes Orkiestry Dętej przy OSP w Lubartowie

Udział w przeglądzie wojewódzkim jest bardzo ważny dla naszej orkiestry. Umożliwia nam występ w zawodach regionalnych, w których zajęcie wysokiego miejsca jest przepustką do odbywającego się w Krynicy konkursu centralnego. Wygrana to prestiż. Orkiestra lubartowska dwukrotnie już zwyciężyła przeglądy wojewódzkie: dwa lata temu w Stróży k/Kraśnika i w ubiegłym roku w Lubartowie.

Magdalena Błażejczyk