Jesteśmy dziećmi Boga i Jego dziedzicami
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a tym samym święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej jest wyjątkowym czasem. Tego dnia pod królowanie Chrystusa stowarzyszenia oddają swoje życie. W ciągu roku dokonuje się to poprzez stałą formację, życie sakramentalne i nieustanne pogłębianie relacji z Nim, otwartość na działanie Ducha Świętego, by wskazywał jaka jest wola Boża, a następnie wypełnianie jej. To zapraszanie Jezusa do wszystkich przestrzeni życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Skuteczność apostolstwa ludzi świeckich zależy od ich zjednoczenia z Chrystusem - stosownie do słów „Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5). W wielu diecezjach święto patronalne połączone jest ze złożeniem przyrzeczeń członkowskich w obecności biskupa diecezji i uroczystym wyrażeniem gotowości pracy nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie, czynić dobro ludziom i być dobrym członkiem Akcji Katolickiej lub Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną o 10.00 w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. kan. Wojciech Hackiewicz – diecezjalny asystent AK, ks. Wojciech Sobieszek – diecezjalny asystent KSM oraz asystenci kościelni obu stowarzyszeń.
W uroczystościach patronalnych uczestniczył bp Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, który wygłosił homilię. – Skoro Chrystus jest naszym Królem, to Wy jesteście królewnami i królewiczami. Nie chodzi o bajkowe skojarzenia, ale realne obietnice wynikające z naszej wiary. Każdy z nas otrzymał dar bycia dzieckiem Boga i Jego dziedzicem – mówił do zgromadzonych. – Niech Chrystus Król Wszechświata was umacnia i prowadzi do tego wszystkiego, co będzie znakiem Jego panowania w was i przez was w świecie, który was otacza – życzył młodym.
Po Eucharystii wszyscy udali się do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury, by uczestniczyć w dalszych obchodach. W trakcie uroczystej akademii wręczono odznaki i legitymacje nowym członkom, dekrety do rady diecezjalnej oraz nominacje księży asystentów AK. Podczas spotkania wyróżniono Karolinę Kłoś za dziesięcioletnią służbę w zarządzie KSM oraz laureatów konkursu o bł. Karolinie Kózkównie z aplikacji Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej „Poleć z nami do Panamy”.
Część artystyczną akademii uświetniła projekcja fragmentów filmu „Z Wilna do Nieba” oraz koncert zespołu „IMAS”, laureata tegorocznego „Hosanna Festival”.
Nowi członkowie
26 listopada w katedrze siedleckiej uroczyste przyrzeczenia złożyło 16 młodych członków oddziałów KSM z parafii Trójcy Świętej w Borowiu, Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, MB Częstochowskiej w Krzesku, Bożego Ciała, św. Jana Pawła II, św. Józefa i św. Teresy w Siedlcach oraz Zwiastowania Najświętszej Mari Panny w Żelechowie.
W poczet zwyczajnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej przyjęto 12 osób z parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, Przemienienia Pańskiego w Łukowie, św. Brata Alberta w Łukowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Milanowie, Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej, św. Stanisława w Siedlcach, Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie oraz Najświętszego Serca Jezusowego w Komarówce Podlaskiej.
Zwiastun Dobrej Nowiny
Od 2012 r. Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej przyznają nagrodę osobom świeckim, wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji i kultury inspirowanej Ewangelią. Statuetka przedstawia gołębicę z gałązką oliwną w dziobie, na którą pada blask ognistych języków z dnia Pięćdziesiątnicy. Jest to ręcznie wykonana rzeźba ceramiczna autorstwa artysty plastyka Grzegorza Mikulskiego z Garwolina.
Kapituła nagrody „Zwiastun Dobrej Nowiny 2017” w tym roku uhonorowała twórców dokumentalnego obrazu „Z Wilna do nieba”. W uzasadnieniu podkreślono wagę pierwszego filmowego dokumentu o bp. Ignacym Świrskim w kontekście zbliżających się obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej oraz podjęcia przez Kościół siedlecki starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kandydata na ołtarze bp. I. Świrskiego. Asystent diecezjalny AK ks. W. Hackiewicz w okolicznościowej laudacji podkreślił, iż nagroda jest wyrazem wdzięczności pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do powstania filmu, na czele z trzema najważniejszymi osobami: reżyserami Mirosławem Krzeszkowskim i Janem Świrskim oraz pomysłodawcą i producentem filmu M. Świrskim wraz z „Redutą Dobrego Imienia”. Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał Maciej Świrski.
Ilona Trojnar