Kultura
Jesteśmy Europą

Jesteśmy Europą

Między 4 a 8 czerwca Siedlce staną się kulturalną stolicą regionu. W tych dniach na terenie miasta odbędzie się szereg imprez muzycznych, sportowych i rekreacyjnych.

– Całe szczęście, że tak Pan Bóg pokierował, że przenieśliśmy obchody na czerwiec, bo na razie pogoda niestety nas nie rozpieszcza – mówił 21 maja Mariusz Orzełowski, naczelnik gabinetu prezydenta, podczas konferencji prezentującej program obchodów Dni Siedlec. Dodatkowo termin ten zbiega się z 9. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Siedlcach.

Przez żołądek do… Stachursky’ego

Tegoroczne Dni Siedlec odbędą się pod hasłem: „Jesteśmy Europą”. Pierwsze 2 dni poświęcone zostaną miastom partnerskim Siedlec. Już 4 czerwca plac Sikorskiego zamieni się w wielką kuchnię. Swoje tradycje kulinarne przybliżą goście z zagranicy. – Festiwal „Europejskie smaki, czyli… przez żołądek do serca” to dla nas duże wyzwanie. Przyjadą kucharze z Pescantiny, Berdyczowa, Okręgu Wileńskiego i Sabinova, którzy będą tworzyć regionalne dzieła gastronomiczne – mówi Orzełowski. Podczas degustacji nie zabraknie również atrakcji muzycznych. Jedną z nich będzie wieczorny koncert ukraińskiego miasta, zatytułowany… „Pisz pan na Berdyczów”. Dzień zakończy impreza „Made in Siedlce” prezentująca to, z czego najbardziej mogą być dumni mieszkańcy miasta. 5 czerwca, również w ramach współpracy partnerskiej, w Akademii Podlaskiej odbędą się seminaria poświęcone zacieśnianiu przyjaźni. – Każde z miast będzie miało okazje pokazać swoje dokonania na rzecz Europy i współpracy – tłumaczy M. Orzełowski. A od 19.00 plac, za sprawą koncertu „Europa Dźwięku”, rozbrzmi muzyką niemiecką, włoską i słowacką.

Kolejny Dzień Obchodów Dni Siedlec należeć ma do 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego. Obchody święta jednostki rozpoczną się o 8.30 Mszą w kościele garnizonowym. Po niej w centrum odbędzie się musztra połączona z pokazem pojazdów bojowych. – Chyba po raz pierwszy po 1981 r. wyjadą one z koszar na teren miasta – przypomina naczelnik gabinetu prezydenta. Mieszkańcy Siedlec będą mogli również tego dnia zwiedzić same koszary. A dla tych, którzy wrócą z nich cało, o 17.00 na placu Sikorskiego rozpocznie się Siedlecki Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”.

7 i 8 czerwca upłyną się pod znakiem „Expo Siedlce 2008”. Podczas nich na Błoniach Siedleckich odbędą się targi edukacyjne, pracy, przedsiębiorstw oraz miast i gmin ziemi siedleckiej. – Jestem przekonany, że przyjadą producenci oraz wystawcy z całej Polski i że Dni Siedlec wejdą na stałe do ich kalendarzy, jako dobre miejsce do reklamy i działalności. A nasze miasto zyska na tym wspaniałą reklamę w całym kraju – mówił podczas konferencji prezydent Wojciech Kudelski. Punktem kulminacyjnym tego dnia będzie koncert „All The Best”, a gwiazdami wieczoru będą: Kombii, Bartek Wrona oraz United Kingdom Legends, czyli połączone siły zespołów Smokie and The Animals. Wieczór zakończy się widowiskiem „Tańczące fontanny”, podczas którego w górę ma pójść 10 tys. l wody. Ale to nie będzie koniec atrakcji tego dnia. W nocy na mieszkańców czekać będą placówki kulturalne. Już po raz 2. odbędzie się bowiem popularna Siedlecka Noc Kulturalna.

Podczas Dni Siedlec nie zabraknie również atrakcji sportowych. Swoją kondycję siedlczanie będą mogli sprawdzić 8 czerwca podczas Dnia Sportu. Oprócz tradycyjnych biegów, mistrzostw wędkarskich czy meczów w tenisie stołowym, podczas których każdy będzie mógł zmierzyć się z zawodnikami MKS Pogoń, nie zabraknie sportu na wesoło: rzutu beretem, biegu z koszykiem pełnym zakupów czy kręgli po podlasku. Tego dnia również odbędzie się finał Mini Mistrzostw Europy Miast Partnerskich w piłce nożnej. Zanim jednak do niego dojdzie, wszystkie miasta goszczące w Siedlcach będą musiały zmierzyć się ze sobą. Jak zapewniał Orzełowski, siedleccy oldboye już trenują. Dzień zakończy wspólne oglądanie meczu Polska-Niemcy. A przed nim rozgrzewać do kibicowania będą artyści, którzy wystąpią podczas drugiej części koncertu „All The Best”, a wśród nich zespoły Podoba Mi Się, Róże Europy oraz Stachursky.

…po raz ostatni?

– Jestem przekonany, że wszyscy będą się czuli tutaj nie tyle gośćmi, co współgospodarzami tej imprezy. To nie są tylko dni Siedlec, ale całej ziemi siedleckiej – przekonywał podczas konferencji prezydent. Jest on również spokojny o towarzyszącą imprezom atmosferę. – Liczymy, że młodzież z całego naszego powiatu i regionu, będzie się świetnie bawiła – dodał.

Kudelski przypomniał, że najbliższe Dni Siedlec po raz ostatni odbędą się w tej części Błoni Siedleckich. – Już niedługo staną się one wielkim placem budowy. Jeszcze w tym roku wyłonimy wykonawcę, a być może rozpoczniemy budowę Centrum Sportu, Rekreacji i Turystyki. Na przyszły rok planujemy przenieść festyn w inną część placu celebry. Na pewno odbywać się będą na Błoniach, bo tylko one są w stanie pomieścić taką liczbę uczestników.

Kinga Ochnio