Kultura
Źródło: JS
Źródło: JS

Jesteśmy jednym obszarem Nadbuża

Kolędy w języku polskim i gwarowym wschodniego pogranicza wybrzmiały podczas zorganizowanego 23 stycznia we Włodawie XV Festiwalu Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem. W ramach tegorocznej edycji imprezy wystąpiło 41 zespołów ludowych i wokalno-instrumentalnych z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Historia festiwalu sięga 2002 r. Od 2004 r. organizacją imprezy zajął się Włodawski Dom Kultury i władze samorządu powiatowego. Wśród gości tegorocznej edycji byli m.in.: starosta powiatu włodawskiego Andrzej Romańczuk wraz z wicestarostą Adamem Panasiukiem, burmistrz Wiesław Muszyński oraz wójt gminy Hanna Grażyna Kowalik. A. Panasiuk - regionalista z zamiłowania - na powitanie podziękował wszystkim wykonawcom, że tak pięknie kultywują tradycję. - Wiele zespołów sięga do lokalnych źródeł - podkreślił. - Pokazujecie, że Bug jest rzeką, która nie dzieli, ale łączy, co dowodzi, iż jesteśmy jednym obszarem Nadbuża - dodał.

Z kolei W. Muszyński wyraził wdzięczność, iż tak wiele zespołów odpowiedziało na zaproszenie organizatora, tj. starostwa, i dotarło do miasta trzech kultur – Włodawy.

Przybliżyć polskość i tradycje

Zadaniem każdego wykonawcy była prezentacja dwóch kolęd: w języku polskim i ukraińskim lub białoruskim, a także utworów mniej znanych czy zapomnianych, w tym pastorałek i szczodrywek. Zmagania zespołów oceniała komisja konkursowa w składzie: ks. Jerzy Ignaciuk – proboszcz parafii prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i Łukasz Zdolski – dyrektor WDK.

Jury, wyrażając uznanie za przywracanie wspólnego kolędowania w językach charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich, przyznało nagrody i wyróżnienia. Zwyciężył zespół Lubawa z Lubomla. Drugie miejsce zajęła Jarzębina z Zabłocia, a trzecie – Wołyńskie Słowiki z Łucka. Komisja konkursowa wyróżniła także chór Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina i Majowy Kwiat z Mińska. Ten ostatni – z dłuższym koncertem – wystąpił również następnego dnia przed wiernymi z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Gorąco przyjęty został także białoruski amatorski zespół, którego członkowie zaprezentowali się w strojach ludowych. – Jest to okazja – co zaakcentował Leszek Popik, kierownik wydziału edukacji i polityki społecznej starostwa – aby wesprzeć naszych rodaków, którzy chcą nam przybliżyć swoją polskość i tradycję związaną ze świętami.

Poza konkursem – pod dyrekcją Pawła Łobacza – wystąpił też chór Fletnia Pana działający przy włodawskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Konkursowi laureaci

Zespół Lubawa, który zdobył najwyższą nagrodę podczas tegorocznego festiwalu, gościł w Polsce wielokrotnie. Grupa występowała m.in. podczas uroczystości 300-lecia wzniesienia cerkwi prawosławnej w Holi, Ogólnopolskiego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia w Chełmie, na Międzynarodowym Festiwalu Ludowym w Łopienniku czy Nocy Świętojańskiej w Świerżach. Zespół zapraszany jest także na Dzień Pszczelarza w Hańsku, Gminne Święto Plonów w Dorohusku czy Święto Kultury Ziemi Parczewskiej.

Jarzębina z Zabłocia w gminie Kodeń była m.in. uczestnikiem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą czy Zjazdu Regionalistów Lubelszczyzny w Kodniu. Zespół trzy lata temu asystował też podczas unickiego ślubu pary rzeźbiarzy w świątyni w Kostomłotach, zaś w tym roku będzie świętował 25-lecie istnienia.

Wołyńskie słowiki – grupa powstała w 1998 r. złożony jest z dzieci pochodzących z polskich rodzin. Repertuar zespołu obejmuje polskie pieśni religijne, ludowe, patriotyczne, nowoczesne i młodzieżowe. Słowniki koncertują m.in. w Chełmie, Sosnowcu, Olsztynie, Gdańsku, Poznaniu oraz na Ukrainie.

Z ideą ekumenizmu

Cel Festiwalu Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – ochrona folkloru, zbliżenie kultur religijnych i zaprezentowanie pieśni religijnych – został osiągnięty. Impreza zbiegła się też z przeżywaniem przez Kościół Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, co było ważne dla spełnienia idei ekumenizmu. Wydarzenie wpisuje się jednocześnie w wielokulturową historię wschodniego pogranicza i integruje sąsiadów mieszkających po obu stronach Bugu.

Organizatorami festiwalu byli: włodawskie starostwo i WDK, zaś instytucją wspierającą – urząd marszałkowski województwa lubelskiego.

JS