Diecezja
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Jesteśmy ludem kapłańskim

W środę, 20 kwietnia, pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego w sali wielofunkcyjnej przy parafii św. Józefa w Siedlcach odbył się półfinał oraz finał - organizowanego w Roku Kapłańskim - szkolno-diecezjalnego konkursu „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”.

Organizatorem konkursu był ks. dr Marek Paluszkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, zaś patronat honorowy objął bp Zbigniew Kiernikowski.

W etapie szkolnym konkursu uczestniczyło ok. 400 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Do półfinału zakwalifikowało się 74 reprezentujących 27 szkół z terenu diecezji siedleckiej. Pytania na konkurs przygotowali ks. dr Andrzej Oworuszko i ks. dr Paweł Kindracki.

Do finału zakwalifikowało się dziesięciu uczniów: Marta Hawryluk, Jagoda Jóźwik, Jagoda Banach, Katarzyna Jóźwik, Patrycja Gromysz, Paweł Błażewicz, Krzysztof Izdebski, Anna Bękacz, Paulina Kropiwiec, Izabela Czech.

Konkurs „Wierność Chrystusa – wierność kapłana” wygrała Marta Hawryluk, uczennica KLO w Siedlcach, pochodząca z parafii Bożego Ciała, która w nagrodę otrzymała laptop. Drugie miejsce zajęła Patrycja Gromysz z LO w Wisznicach, wygrywając rower, a trzecie – Paweł Błażewicz z parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie, który w nagrodę otrzymał aparat fotograficzny.

Po wręczeniu nagród, biskup skierował pasterskie słowo do wszystkich uczestników konkursu, w którym wyjaśnił relację, jaka zachodzi między kapłaństwem powszechnym a urzędowym. – Wielu współczesnych ludzi słysząc słowo „kapłaństwo”, odnosi je do księży. Tymczasem cały lud jest kapłański. Każdy ochrzczony ma udział w jedynym kapłaństwie Jezusa Chrystusa. W tym ludzie niektóre osoby zostają wybrane do przewodniczenia wspólnocie Kościoła, by była kapłańska – mówił.

Przestrzegł też, że gdy kapłaństwo stanie się przywilejem duchownych, bardzo szybko zrodzi się z tego klerykalizm i antyklerykalizm. – Klerykalizm pojawia się tam, gdzie kapłan bardziej zaczyna patrzeć na swoją funkcję niż na posługę wspólnocie. Taki kapłan staje się wybrany sam dla siebie. Reakcja ludzi jest wtedy taka, że przychodzą do kapłana, by zaspokoił ich potrzeby religijne bez poczucia przynależności do wspólnoty Kościoła. Na takiej relacji nie da się zbudować jedności – tłumaczył pasterz Kościoła siedleckiego.

Konkurs zakończyła wspólna modlitwa i pasterskie błogosławieństwo.

ks. Mateusz Czubak