Aktualności
Jesteśmy ludźmi w drodze

Jesteśmy ludźmi w drodze

W niedzielę, 9 czerwca, odbył się III Integracyjny Wyjazd Formacyjny rodziców, uczniów i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum w Siedlcach.

W spotkaniu wzięło udział 150 osób. Miało ono charakter podsumowujący roczną pracę wychowawczą i formacyjną. Tym razem społeczność szkolna gościła w Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej.

– Formułą obowiązującą praktycznie od początku istnienia placówki jest wzmacnianie Kościoła domowego poprzez zaangażowanie całej rodziny w procesy zachodzące w szkole katolickiej (także dzieci formalnie z nią niezwiązanych) – mówi dyrektor ks. Paweł Siedlanowski. Dalej wyjaśnia, że dokonuje się to poprzez katechezę, comiesięczne Msze rodzinne, dni skupienia organizowane w kaplicy ss. sakramentek w Siedlcach, warsztaty i rekolekcje. Większość z nich zbudowana jest na treściach katechez programu duszpasterskiego „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Zwykle rozpoczynają one spotkanie. Pozwalają przyjmować i rozumieć słyszane później treści w określonym kluczu, konfrontować swoje życie z tym, co proponuje Chrystus – uczyć się rozwiązywania problemów wedle logiki Ewangelii.

Tematem katechezy wygłoszonej 9 czerwca w auli 300-lecia leśnieńskiego sanktuarium było Przymierze.

Gościem III IWF była Małgorzata Więczkowska, znana w Polsce i poza jej granicami pedagog zajmująca się m.in. tematyką wychowania do odbioru mass mediów, kwestiami manipulacji i płynących z niej zagrożeń, jak też profilaktyką. Jest autorką licznych książek, artykułów i recenzji.

Co wnoszą spotkania w życie szkoły? – Dla całej naszej rodziny są ogromnym wzmocnieniem, pokazują, że wychowanie to bardzo żmudny i skomplikowany proces – mówi Janusz, ojciec trójki dzieci, w tym dwóch uczniów KSPiG. – Wiem, jak trudno zmotywować moich synów – gimnazjalistów do odwagi życia pod prąd, pokazać im, że uczciwość popłaca i że w życiu trzeba byś gotowym na to, aby spalać się dla innych. Proponowane przez szkołę katolicką spotkania, a nade wszystko doświadczenie wspólnoty Kościoła – młodego, radosnego, dynamicznego – pomagają nam spojrzeć na siebie innymi oczyma – dodaje.

– IWF będą miały swoją kontynuację w przyszłym roku – zdradza ks. P. Siedlanowski. – Jesteśmy „ludźmi w drodze”, ciągle uczymy się bycia dla innych. Tegoroczne ogromne zainteresowanie naszą ofertą edukacyjną pokazuje, że rodzice szukają czegoś więcej niż tylko wysokiego poziomu nauczania i bezpieczeństwa: treści, które w pustoszejącym aksjologicznie świecie stają się coraz bardzie deficytowe. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą uda nam się sprostać ich oczekiwaniom – podsumowuje ksiądz dyrektor.

WA