Jesteśmy otwarci na wasze inicjatywy
W grupie prawie 250 oazowiczów znaleźli się zarówno uczniowie gimnazjów i liceów, studenci, jak też całe rodziny. Na rekolekcje przyjechali nie tylko z diecezji siedleckiej, ale również z drohiczyńskiej, archidiecezji lubelskiej, krakowskiej i katowickiej.
W diecezjalnym dniu wspólnoty wzięła udział Oaza Nowej Drogi III st. z Gęsi z moderatorem ks. Piotrem Osińskim, Oaza Nowego Życia I st. z Wisznic z ks. Grzegorzem Marczukiem, Oazy Rodzin I st. z Leśnej Podlaskiej z ks. Andrzejem Kowalczykiem i parą prowadzącą: Barbarą i Ryszardem Kos oraz Oazy Rodzin I st. z Bobrownik z moderatorem diecezjalnym ks. Markiem Andrzejukiem i prowadzącymi: Beatą i Jarosławem Zabielskimi.
Godzina świadectw i Eucharystia
Godzina świadectwem dała okazję grupom do zaprezentowania się i podzielenia wzruszającymi świadectwami o tym, jak Bóg działa w codziennym życiu. Dla wielu była to pierwsza oaza i ogromne doświadczenie bliskości zarówno Boga, jak i drugiego człowieka. – Zrozumiałam na tych rekolekcjach, że Bóg jest najbliżej mnie wtedy, gdy tracę Go z oczu, kiedy próbuję odnaleźć samą siebie. Jeśli Mu zaufam, będę mogła za Nim podążać i ciszyć się z owoców trudnych doświadczeń – mówiła Gosia. Bartek z kolei podkreślał: – Poczułem wielką miłość Boga w sakramentach. Podczas czwartego dnia rekolekcji przyjąłem Chrystusa do siebie, otworzyłem dla Niego swoje serce. Wiem, że nie mogę Go przyjąć, dopóki się nie oczyszczę. Sakrament pokuty stał się dla mnie ważny. – Na oazie nauczyłam się, jak ważna jest każda wspólnota, w której jestem i mogę dowiedzieć się czegoś więcej o Bogu przez drugiego człowieka – podkreślała Justyna. Justyna i Darek, którzy są małżeństwem od 21 lat, a od półtora roku w Domowym Kościele, na oazę przyjechali po raz pierwszy. – Nauczyliśmy się tutaj modlić. Razem byliśmy w kościele sam na sam z Jezusem, jest to niezwykłe przeżycie. Można się tu podbudować duchowo – mówią. Joanna z mężem Łukaszem i trójką dzieci do ruchu należą od niedawna. – Szukaliśmy na swej małżeńskiej drodze czegoś, co przybliżyłoby nam Boga. Kiedy usłyszeliśmy o możliwości uczestniczenia w oazie, wiedzieliśmy, że to jest nasza droga – podkreślają.
Głównym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. K. Gurdy. – Cieszymy się waszą obecnością, entuzjazmem i wiarą. Bądźcie pewni, że jesteśmy otwarci na wasze inicjatywy, na to wszystko, czego potrzebujecie od nas, księży, byśmy budowali razem wspólnotę Kościoła – podkreślał. – Oby to doświadczenie Kościoła przynosiło najlepsze owoce w waszym życiu, dawało radość i wskazywało właściwy kierunek. Obyście potrafili oprzeć się tym wszystkim ideologiom, które dzisiaj zatruwają rodzinę – życzył na zakończenie.
Odkrywanie Kościoła
– Każdy dzień wspólnoty jest odkrywaniem Kościoła powszechnego. Nie jesteśmy tylko małą grupą, kręgiem, ale obok nas stają osoby, które mają podobny styl życia, są gotowe do podzielenia się swoją wiarą – zwraca uwagę ks. M. Andrzejuk, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. – Zwornikiem jest obecność księdza biskupa, jego słowo i błogosławieństwo; ma to szczególny wymiar – dodaje. Podkreśla też wagę ubogacania się małżonków i młodzieży. – Jest to wzajemne wspieranie się małżonków, którzy słyszą świadectwa dzieci i młodzieży, jak też ludzi młodych, którzy widzą, że rodzina może być udana, że coś dobrego może się w niej dokonać.
Wakacyjny dzień wspólnoty zakończyło nabożeństwo „odpowiedzialności i misji”, w trakcie którego uczestnicy oaz i diakonia posługująca przystąpili do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Druga tura wakacyjnych oaz w diecezji siedleckiej rozpoczęła się 14 lipca i potrwa do końca miesiąca.
Małgorzata Kołodziejczyk