Diecezja
Jesteśmy Światłem Świata?

Jesteśmy Światłem Świata?

We wtorek 10 czerwca minęła 9 rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na ziemi siedleckiej. Z tej okazji w Katedrze Siedleckiej o godz. 18:00 została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. bp Zbigniew Kiernikowski. Po niej nastąpił wykład Wandy Półtawskiej, honorowej obywatelki miasta Siedlce.

W swej homilii ks. bp ordynariusz przywołał, tak często powtarzane przez Jana Pawła II, słowa – Nie lękajcie się, zaufajcie Bogu, zaufajcie Jezusowi. Postawił on pytanie -Na ile jesteśmy wyczuleni na tego typu zawołania? – a po chwili wyjaśnił –  Jan Paweł II często powtarzał, aby coś zrobić, trzeba najpierw w to głęboko uwierzyć. Ci, którzy poszli za Chrystusem są Światłem Świata. Niestety, to światło nie zawsze jest wygodne – stwierdził celebrans. Zwrócił on uwagę, iż to nie człowiek jest źródłem Światła, tylko ten któremu on zawierzył, a więc sam Bóg. – Człowiek nie jest Światłem tylko dla siebie, ale przede wszystkim jest Światłem dla innych. – podkreślił. – Dziś należy postawić sobie pytanie i szczerze na nie odpowiedzieć: Na ile jestem Światłem, czy mam w sobie tę wiarę i siłę, odwagę, by żyć zgodnie z Jego nauką?- takie słowa skierował do zgromadzonych i dodał, iż uroczystość ta jest szansą na chwilę refleksji, na umocnienie w nas wiary.

Do kazania bpa, w swym wykładzie, nawiązała Wanda Półtawska, która wyznała – Wydaje mi się, iż przewodnią myślą ks. Karola Wojtyły, później kardynała i w końcu papieża Jana Pawła II, była myśl o ratowaniu świętości człowieka. Świętość życia ludzkiego to nie jest temat do dyskusji, każdy człowiek ma prawo do życia. Kobieta i mężczyzna stworzeni są na obraz Boga, należy bronić godności człowieka. Życie ludzkie jest święte, nietykalne, nienaruszalne. Każde dziecko natomiast to dar od Boga. To, że jesteśmy dziećmi Bożymi to znaczy, że jesteśmy powołani do świętości. Zadaniem każdego człowieka jest odnalezienie w sobie swojego człowieczeństwa. – stwierdziła i dodała – Diabeł wygrywa w naszym życiu, bo my w niego nie wierzymy, łatwo ulegamy więc jego mocy. Świat jest smutny, bo stracił wiarę w Boga, a Jan Paweł powtarzał: „Brońcie się, twórzcie cywilizację miłości i radości”. Życzył on każdej rodzinie, by była mocna Bogiem, silna Jego miłością. Niestety ludzie nie zrozumieli pontyfikatu Jana Pawła II, nie zrozumieli jego nauczania. Najpierw trzeba je poznać, aby przyjąć i żyć w mocy Chrystusa.

W imieniu wszystkich zebranych, za wspaniały wykład, który był jakby przedłużeniem nauki Ojca Świętego, podziękowali prezydent miasta Wojciech Kudelski i bp Henryk Tomasik.

Oby słowo, które wygłoszone zostało podczas tej uroczystości zapadło głęboko w sercach wszystkich przybyłych, a nauka Jana Pawła II była zawsze drogowskazem w życiu każdego z nas.

(xaa)