Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Jeszcze raz do urn?

W większości miast i gmin regionu 30 listopada odbędzie się druga tura wyborów. Najczęściej decydowała o tym zbyt duża liczba kandydatów, co spowodowało rozkładanie się głosów. W niektórych miejscach wyborcy zaufali obecnej władzy, w innych dali mandat na wprowadzenie zmian.

Głosy baliczan rozłożyły się na sześciu kandydatów na prezydenta i żadnemu z nich nie udało się zdobyć wymaganej większości. Na kandydata PiS Dariusza Stefaniuka swoje głosy oddało 45% bialczan. Na drugim miejscu uplasował się dotychczasowy włodarz Andrzej Czapski, którego poparło 27% wyborców. Nazwiska obu panów wyborcy zobaczą na karcie do głosowania 30 listopada.

Zmiany nie będzie na stanowisku wójta. W pierwszej turze wybory wygrał Wiesław Panasiuk.

SIEDLCE

Urzędującemu prezydentowi nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed czterech lat, kiedy wygrał już w pierwszej turze. Mimo to ubiegający się o reelekcję Wojciech Kudelski (PiS) pozostawił rywali daleko w tyle, uzyskując poparcie 40,58% wyborców. Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Sitnik, na którego postawiło 25,04% głosujących. I to właśnie z kandydatem KWW Bezpartyjne Siedlce urzędujący prezydent zmierzy się w drugiej turze. Trzecie miejsce uzyskała kandydatka STS Anna Sochacka (15,42%), a czwarte przedstawiciel PO Jacek Kozaczyński (10,58%). Pozostali kandydaci: Leszek Szpakowski, Mateusz Kozłowski i Jacek Krupa otrzymali od 2 do niewiele ponad 3% głosów.

W wyborach do rady miasta zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia uzyskała dziesięć mandatów. Swoich przedstawicieli będzie miała również PO (sześciu radnych), STS (czterech) oraz komitet Bezpartyjne Siedlce (trzech).

Nie rozstrzygnięto także walki o fotel wójta gminy Siedlce. W drugiej turze wyborów zmierzą się sprawujący aktualnie tę funkcję Mirosław Bieniek, który otrzymał 30,4% głosów, oraz Henryk Brodowski, dotychczasowy przewodniczący rady powiatu, którego poparło 23,3% wyborców. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Jan Osiej (19,0%), Sławomir Piotrowski (13,8%) oraz Dariusz Stopa (12,4%).

DĘBLIN

Mieszkańcy Dęblina już w pierwszej turze zdecydowali, kto będzie pełnił funkcję burmistrza przez najbliższe cztery lata. Wybory z ponad 50% poparciem wygrała Beata Siedlecka. W wyborach na burmistrza pokonała Dariusza Wojdata i Władysława Sołopę. Dotychczasowy włodarz Dęblina – Stanisław Włodarczyk nie kandydował.

GARWOLIN

Tylko dwóch kandydatów było chętnych do piastowania stanowiska burmistrza Garwolina. Wybory rozstrzygnęły się więc w pierwszej turze, którą bezapelacyjnie zwyciężył obecny włodarz miasta Tadeusz Mikulski, zdobywając ponad 60% głosów. Tym samym zdeklasował swojego przeciwnika Marka Jańca, który przekonał do siebie jedynie 36% wyborców.

Na stanowisko wójta wybrano Marcina Kołodziejczyka, który otrzymał 3,3 tys. głosów (67%). Jego kontrkandydata Stefana Gorę poparło jedynie 1,6 tys. wyborców. W wyborach nie wziął udziału dotychczasowy wójt Tomasz Łysiak, który odszedł na emeryturę.

ŁOSICE

Do wyścigu o fotel burmistrza Łosic stanęło sześcioro kandydatów. Najlepszy wynik w pierwszej turze uzyskał dotychczasowy wicestarosta Mariusz Kucewicz. W drugiej turze zmierzy się z obecnym włodarzem miasta i gminy Januszem Kobylińskim.

ŁUKÓW

Mieszkańcy Łukowa również ponownie odwiedzą lokale wyborcze. Rozstrzygną, czy stanowisko burmistrza będzie nadal piastował Dariusz Szustek, który zdobył prawie 5 tys. głosów, czy też władzę nad miastem przekażą Zbigniewowi Zemle, którego poparły prawie 3 tys. wyborców.

Z rekordowym poparciem na stanowisku wójta pozostał Mariusz Osiak, na którego zagłosowało ponad 71% mieszkańców.

MIĘDZYRZEC PODLASKI

Do obsadzenia w drugim rozdaniu pozostał także fotel burmistrza Międzyrzeca. Do osiągnięcia sukcesu w pierwszej turze niewiele zabrakło włodarzowi miasta Arturowi Grzybowi, który zdobył 47% głosów. W drugiej – jego kontrkandydatem będzie Zbigniew Kot, na którego zagłosowało 30% mieszkańców. O stanowisko burmistrza Międzyrzeca ubiegał się także Cezary Jurkowski, którego poparło 23% głosujących.

W pierwszej turze swoich rywali zdeklasował dotychczasowy wójt Krzysztof Adamowicz, przy którym krzyżyk postawiło 65,17% głosujących. Daleko za nim uplasowali się Roman Michaluk z 17,66% poparciem i Mirosław Kapłan, którego wskazało 17,17% wyborców.

PARCZEW

Jeszcze raz do urn będą musieli pofatygować się mieszkańcy Parczewa. O fotel burmistrza w drugiej turze powalczą: obecny włodarz Paweł Kędracki (PiS), który uzyskał 43,5% głosów, oraz dotychczasowy radny Adam Domański (KWW Forum Samorządowe Powiatu Parczewskiego) z 36,75 % poparciem. Na trzecim miejscu z ok. 800 głosami znalazła się Monika Kopiś, a na ostatnim z ponad 500 głosami dotychczasowy starosta Waldemar Wezgraj.

RADZYŃ PODLASKI

W Radzyniu również nie rozstrzygnięto, kto będzie burmistrzem przez najbliższe cztery lata. Pierwszą turę z przewagą jedynie 28 głosów wygrał Lucjan Kotwica. Jego kontrkandydatem 30 listopada będzie, ponownie ubiegający się o to stanowisko, poseł PiS Jerzy Rębek. W wyborach nie wziął udziału dotychczasowy włodarz Witold Kowalczyk.

Mieszkańcy gminy zdecydowali, że na stanowisku wójta pozostanie Wiesław Mazurek, na którego zagłosowało 2540 wyborców. Natomiast jego przeciwnik – Daniel Grochowski otrzymał 1132 głosy.

RYKI

W pierwszej turze nie udało się wybrać burmistrza Ryk. Głosy rozłożyły się na sześciu kandydatów. Najwięcej głosów otrzymali: obecny burmistrz Jerzy Gąska oraz poseł Jarosław Żaczek. To właśnie oni 30 listopada spotkają się w drugiej turze.

SOKOŁÓW PODLASKI

Ponownie przy urnach spotkają się mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego. Dotychczasowy burmistrz Bogusław Karakula zdobył najwięcej, bo aż ponad 47% głosów. Na drugim miejscu uplasował się Włodzimierz Tomczuk, którego wybrało ponad 33% mieszkańców. Nazwiska obu panów pojawią się na karcie do głosowania 30 listopada.

Nie będzie zmiany na stanowisku wójta. Ponownie został nim wybrany Marcin Pasik, który pokonał swojego rywala Sławomira Podbielskiego, zdobywając około 170 głosów więcej.

WĘGRÓW

Krzysztof Wyszogrodzki (PiS) zastąpi na stanowisku burmistrza Jarosława Grendę, który piastował to stanowisko przez osiem lat.

WŁODAWA

W walce o stanowisko burmistrza Włodawy prowadzi Wiesław Holaczuk (PIS), który uzyskał 1581 głosów. W drugiej turze będzie musiał się zmierzyć z kandydatem KWW Nasza Włodawa – Wiesławem Muszyńskim, na którego postawiło 1362 mieszkańców. W wyborach sromotną porażkę poniósł dotychczasowy włodarz Jerzy Wrzesień (PO), który uplasował się dopiero na trzecim miejscu, zdobywając 860 głosów.

Dogrywka czeka również kandydatów na fotel wójta. W szranki staną pełniący to stanowisko Tadeusz Sawicki oraz Andrzej Rusiński.

SEJMIKI WOJEWÓDZKIE

Najwięcej swoich reprezentantów w sejmiku woj. mazowieckiego będzie miał PSL, który uzyskał rekordowy wynik 35,71%. Oznacza to, że koalicja PO-PSL utrzyma większość i nadal będzie rządzić Mazowszem. Tym samym na swoim stanowisku prawdopodobnie pozostanie marszałek Adam Struzik.

Z cząstkowych informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że do sejmiku województwa lubelskiego również najwięcej głosów zdobył PSL. W tym wypadku także najprawdopodobniej marszałkiem zostanie Sławomir Sosnowski. Na drugim miejscu uplasował się PiS, a na trzecim PO.

KO