Rozmowy
pixabay.com
pixabay.com

Jeżeli Europa nie będzie działała, reszta świata też nie zadziała

O fotowoltaice, świadectwach energetycznych, ile będziemy płacili za prąd i ogrzewanie mówi Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform.

Polski rząd złożył skargę na postanowienia pakietu Fit for 55. Tylko że chyba nie ma już odwrotu? Nie, nie ma odwrotu, bo wszystkie kluczowe regulacje dotyczące klimatu zostały już uzgodnione i przyjęte przez większość państw członkowskich. Jako wspólnota europejska podjęliśmy decyzję, w jaki sposób będziemy realizować cele. Jednocześnie dużo będzie zależało od działań na poziomie krajowym, czyli tego, jak rząd wdroży instrumenty wsparcia na rzecz efektywności energetycznej czy też rozwoju źródeł odnawialnych.

Czy to dobry pakiet?

To trudne pytanie, ponieważ przed nim stoi spore wyzwanie. Bo powinien on skutkować radykalnym zwiększeniem tempa transformacji energetycznej, redukcji emisji we wszystkich sektorach gospodarki. To wynika z potrzeb związanych z ochroną klimatu, ale też w ostatnich latach zobaczyliśmy, że istnieją dodatkowe powody, by szybciej odchodzić od paliw kopalnych, jak chociażby kwestia bezpieczeństwa energetycznego czy rozwój przemysłu zielonych technologii. Podczas rozmów, czy coś należy zmienić na etapie wdrażania przepisów, raczej mówi się o dalszym przyspieszeniu zmian. Pakiet sam w sobie łączy narzędzia polegające na podnoszeniu kosztów emitowania CO2, jak również zaostrzania standardów efektywności energetycznej czy emisyjności budynków oraz środków transportu.

 

Uprawnienia do emisji CO2 (ETS) do tej pory obowiązywały duży przemysł i energetykę. Jednak czeka nas rozszerzenie go na każdego obywatela… Kogo obejmie ETS2?

Warto pamiętać, że rodziny, które korzystają z sieci ciepłowniczych, były już objęte tym systemem. Podobnie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł