Aktualności
Języki pogranicza

Języki pogranicza

Na to wydarzenie włodawianie czekają cały rok. Od 27 do 29 września odbędzie się we Włodawie XIX Festiwal Trzech Kultur. Zgodnie z tradycją piątek to dzień poświęcony tradycji żydowskiej, sobota - prawosławnej, a niedziela - katolickiej.

Podczas tegorocznej imprezy dominować będzie temat języków, jakimi posługiwali się mieszkańcy Włodawy i okolic. – Na plakacie umieściliśmy litery, dlatego że chcemy przypomnieć mowę mieszkańców naszego pogranicza – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego w Włodawie, głównego organizatora festiwalu.

W programie znalazły się warsztaty języka hebrajskiego, starocerkiewnego, polskiego oraz gwary chachłackiej. Dyrektor podkreśla, że uwypuklony zostanie temat 100-lecia odzyskania niepodległości. – Przygotowaliśmy wystawę na temat dróg ziemi włodawskiej do niepodległości, której wernisaż odbędzie się 28 września. Pokażemy także widowisko „Obywatele 1918” z opowieścią zaczerpniętą z „Soli ziemi” Józefa Wittlina oraz m.in. fragmentami listów polskich migrantów do USA i Brazylii.

Festiwal Trzech Kultur, realizujący ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, to spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy i jarmark. W tym roku do Włodawy przyjadą m.in.: Mietek Szcześniak, Max Klezmer Band, Jan Kondrak, Marian Opania, Arka Noego czy Kameralny Chór „Sacrum” z Lublina. Na uwagę zasługują warsztaty tańca izraelskiego, koncert pieśni i ballad rosyjskich, warsztaty pisania ikon oraz koncert do tekstów wierszy Karola Wojtyły.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą zarówno w budynkach zabytkowych synagog, cerkwi pw. Narodzenia NMP, kościele pw. św. Ludwika, jak i na dziedzińcu tzw. czworoboku. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

JS