Region
Jubileusz nad Srebrną

Jubileusz nad Srebrną

Najważniejszym wydarzeniem obchodów 590-lecia nadania praw miejskich była uroczysta sesja, podczas której wręczono honorowe tytuły i odznaczenia.

– Nasz szacowny jubilat Mińsk Mazowiecki kończy dziś 590 lat. To naprawdę sędziwy wiek. Choć przyjezdni stwierdzą, że wygląda znacznie młodziej. Próżno szukać bowiem w naszym mieście budowli z czasów Janusza z Gościańczyc, nie mamy obronnych murów, zamków, baszt, mostów zwodzonych. Mamy za to nowoczesny basen, piękne szkoły, a niedługo wzbogacimy się o długo wyczekiwaną obwodnicę. Tak, można śmiało powiedzieć, że Mińsk Mazowiecki to miasto mimo sędziwego wieku bardzo nowoczesne – mówił podczas uroczystej sesji, która odbyła 29 maja w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury, Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska.

Grad życzeń

Jak na jubileusz przystało, wśród gości nie mogło zabraknąć: władz samorządowych województwa, powiatu, miasta i gminy, przedstawicieli duchowieństwa, służb mundurowych, samorządowców poprzednich kadencji oraz dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta. Sesję otworzył przewodniczący rady Dariusz Kulma. Następnie rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia. – Po kolejnych jubileuszach widać przemijanie, a Mińsk ciągle trwa i mam nadzieję, że będzie trwał. Przewodniczącemu rady i burmistrzowi życzę samych dobrych i trafnych decyzji, bo na tym skorzystają mieszkańcy – mówił starosta miński Antoni Jan Tarczyński. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Teresa Wargocka życzyła mieszkańcom miasta przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty. Dodała również, że 590 lat historii budzi refleksję i respekt.

Na uroczystości nie pojawił się były starosta, a dzisiaj poseł – Czesław Mroczek. Przesłał jednak list, w którym napisał m.in., że „długa historia grodu, w którym przebywały takie znamienite osobistości, jak chociażby król Zygmunt III Waza, pułkownik Charles de Gaulle, nuncjusz papieski Achilles Ratti, marszałek Józef Piłsudski czy gen. Józef Haller, napawa nas dumą i jednocześnie zobowiązuje do wszelkich starań, aby Mińsk Mazowiecki dalej tak intensywnie rozwijał się, osiągając charakter nowoczesnego i pięknego miasta”.

Uczestnicy uroczystej sesji mieli również okazję zapoznać się z 590-letnią historią nadsrebrzańskiego grodu. W podróż do przeszłości zabrał ich pasjonat lokalnej historii Mariusz Dzienio.

Za serce i zaangażowanie

Kulminacyjnym punktem sesji było wręczenie tytułów „Honorowego Obywatela Miasta” i „Zasłużonego dla Miasta”. – To najważniejsze wyróżnienie, jakie może otrzymać człowiek służący. Przyjmuję je w imieniu wszystkich żołnierzy w stalowych mundurach, którzy służyli i służą w Mińsku – powiedział gen. Roman Harmoza, odbierając z rąk burmistrza honorowe obywatelstwo miasta. Samorządowcy postanowili wyróżnić generała za zaangażowanie i serce, jakie wkłada w rozwój Mińska. To z jego inicjatywy powstał w mieście pomnik poświęcony lotnikom 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. „Generał Harmoza koordynował prace, zebrał materiały i środki finansowe. Jest ambasadorem ziemi mińskiej i miasta, ciągle czyni starania, aby stworzyć możliwość użytkowania lotniska przez samoloty cywilne” – czytamy w uzasadnieniu.

Kolejni zasłużeni

Tytuły „Zasłużony dla Miasta Mińsk Mazowiecki” otrzymali: wieloletni samorządowiec i działacz społeczny Stanisław Ciszkowski; badacz historii, autor regionalnych publikacji i wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Janusz Kuligowski; działacz społeczny Józef Sylwestrowicz. Odznaczenia przyznano jednemu z najważniejszych mińskich sportowców – Albertowi Szczygielskiemu, a także twórcy klubu honorowych dawców krwi przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego – Andrzejowi Tkaczykowi. Wśród „zasłużonych” znaleźli się też: Jednostka Żandarmerii Wojskowej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Nie zapomniano również o kombatantach AK Obwodu Mewa-Kamień, którzy 20 lat wcześniej otrzymali tytuły „Zasłużonych dla Miasta”. Stanisław Chojnowski, Zenon Kołodziejczyk, Jerzy Brunon Kowalski, Henryk Tomasz Witek, Józef Orliński, Marian Kroszczyński, Stanisław Stosio otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

Podczas sesji przyjęto przez aklamację apel do mieszkańców Mińska, w którym napisano: „Świętujemy dziś 590 rocznicę nadania naszemu miastu praw miejskich. 29 maja 1421 roku na zamku w Czersku książę mazowiecki Janusz I nadał przywilej lokacyjny rycerzowi Janowi z Gościeńczyc zezwalający na założenie gminy miejskiej. Od tego czasu rozpoczyna się historia Mińska jako miasta, gdyż jako średniowieczna osada targowa Mińsk był znany wcześniej, bo już w XIV w. Rocznica, którą dziś obchodzimy, powinna napawać dumą każdego mińszczanina”.

MD