Jubileusz OSP
Konnym zaprzęgiem do pożarów
OSP w Grębkowie została założona w 1922 r. Inicjatorami powstania jednostki, jednocześnie tworząc pierwszy zarząd, byli: ks. kan. Stanisław Kawecki, Aleksander Glinka, Marian Boruc, Władysław Urban oraz Stanisław Sasim. W pierwszych latach działalności straży pracy było wiele, bowiem stan zagrożenia pożarowego w tym czasie był bardzo duży. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była zwarta zabudowa wsi, którą w ponad 90% tworzyły drewniane budynki kryte słomą, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów. W tym okresie straż wzywana do akcji wyruszała dwoma konnymi zaprzęgami. Na jednym z nich znajdowała się ręczna pompa, która wymagała pracy czterech ratowników. Dodatkowo na wozie mieścił się podstawowy, skromny jak na tamte czasy, sprzęt armatury wodnej. Na drugim wozie transportowano w beczkach niewielki zapas wody.
Pierwsza remiza strażacka powstała w miejscu dzisiejszej biblioteki. Budynek został wybudowany dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi w 1935 r. Okres wojny to ciężka próba sił nie tylko dla żołnierzy walczących o polską suwerenność, ale również dla wszelkiego rodzaju stowarzyszeń, w tym organizacji strażackiej. Jako animatorzy działalności kulturalnej i oświatowej na wsi strażacy byli szczególnie represjonowani przez okupanta. Wielu z nich zostało wcielonych do wojska, wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec lub poniosło śmierć w wyniku akcji zbrojnych. Ci, którzy pozostali na miejscu, prowadzili akcje gaśnicze powstałe najczęściej w wyniku rozgrywających się na terenie Grębkowa i najbliższej okolicy działań wojennych. W latach terroru stalinowskiego członkowie OSP brali udział we wszystkich uroczystościach kościelnych.
W 1958 r. zakupiono pierwszy samochód pożarniczy. W 1980 r. wybudowano strażnicę, a trzy lata później oddano do użytku remizę oraz garaże. W 1985 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1987 r. z okazji uroczystości 65-lecia jednostki ufundowano sztandar. W 2007 r. pozyskano nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes.
Animatorzy życia kulturalnego
Obecnie jednostka liczy 52 druhów czynnych oraz dziesięciu honorowych. – Organizacje strażackie na terenie całego kraju – oprócz swej podstawowej działalności związanej z ochroną przeciwpożarową – zawsze były i są nadal inicjatorami rozwoju życia kulturalnego na wsi. Tak też jest w przypadku naszej jednostki – podkreśla Andrzej Kąca, prezes OSP Grębków. – Miejscowi druhowie wzbogacają swym udziałem uroczystości świeckie i kościelne. Są obecni podczas czuwania przy Grobie Pańskim oraz biorą udział w procesjach. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym okolicy. Nigdy nie może ich zabraknąć podczas uroczystości patriotycznych i kulturalnych, takich jak Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, pikniki, festyn z okazji Dnia Dziecka, dożynki parafialne czy akcja popularyzująca czytelnictwo „Cała Polska czyta dzieciom” – wylicza A. Kąca.
Oprócz wozów bojowych na wyposażeniu jednostki znajdują się sprzęty z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego oraz wodnego. – Bez wątpienia można stwierdzić, że wyposażenie OSP Grębków w niczym nie odbiega od wyposażenia państwowych straży pożarnych – zaznacza prezes.
Samochód, medale i odznaczenia
Uroczystości jubileuszowe zainauguruje Msza św. odprawiona w sobotę, 17 września, o 11.00, w kościele pw. św. Bartłomieja w intencji strażaków ochotników. Dalsza część uroczystości odbędzie się na placu przed strażnicą, gdzie nastąpi poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, wręczenie medali i odznaczeń.
Dzień później organizatorzy obchodów zapraszają na plac przy ul. Północnej, gdzie o 14.00 zacznie się część artystyczna. Na scenie wystąpią dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie oraz zespoły: Stara Kuźnia, Góralska Hora oraz gwiazda wieczoru – Mr. Max & Casandra. Tego dnia odbędą się pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoje stoiska wystawią m.in.: Nadleśnictwo Siedlce, wojska obrony terytorialnej, PSP w Węgrowie czy KRUS. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach imprezy, na których będą czekały dmuchańce, animacje i konkursy z nagrodami. Z kolei lokalne koła gospodyń wiejskich przygotują potrawy regionalne, których będzie można skosztować podczas imprezy.
HAH