Aktualności
Jubileusz w Miętnem

Jubileusz w Miętnem

7 czerwca odbędą się uroczystości związane z 40-leciem zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w powiecie garwolińskim.

Program obchodów obejmuje spotkanie młodzieży, Eucharystię, spotkanie absolwentów oraz wieczorne widowisko muzyczne skomponowane specjalnie na tę okazję. Prezydent RP Andrzej Duda objął jubileuszowe uroczystości w Miętnem patronatem honorowym, podkreślając tym samym rangę wydarzenia.

Obchody 40-lecia obrony krzyża w Miętnem podzielone zostały na dwie części. Pierwsza z nich to spotkanie młodych przy krzyżu. Rozpocznie się ono o 10:00 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem i skierowane jest do młodzieży z diecezji siedleckiej.

Druga część uroczystości obejmuje spotkanie absolwentów, którzy uczestniczyli w obronie krzyża, oraz wieczorne widowisko muzyczne. Widowisko jest otwarte dla wszystkich chętnych, a wstęp jest bezpłatny. W popołudniowo-wieczornej części obchodów swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Spotkanie absolwentów po 40 latach

Nieodłączną częścią rocznicowych uroczystości w Miętnem są od lat spotkania absolwentów – uczestników wydarzeń, którzy przed 40 laty stanęli w obronie krzyża w szkole. Tak będzie także w tym roku. Spotkanie absolwentów odbędzie się o 16.00 w Zespole Szkół w Miętnem.

Aby wziąć udział w spotkaniu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Formularz zapisu dostępny jest na stronie internetowej parafii Miętne (https://parafiamietne.com.pl/blog/). Po spotkaniu, o 18.00 w kolegiacie odprawiona zostanie uroczysta Msza św.

 

Widowisko muzyczne o krzyżu

Wieczorna część uroczystości odbędzie się na placu szkolnym w Miętnem o 20.45. Po Apelu Jasnogórskim rozpocznie się widowisko „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu”. Zostało ono stworzone specjalnie na obchody 40-lecia obrony krzyża w Miętnem. Za libretto odpowiada Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, słowa do utworów napisał Lech Makowiecki, a muzykę skomponował Maciej Nieć. Na dwóch scenach wystąpią: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski, orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Kielc i Miętnego oraz Alternatywny Teatr Tańca LUZ.

Wstęp na wieczorne widowisko muzyczne jest bezpłatny.