Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Jutro będą żniwa

Nigdy nie jest za wcześnie, by przypominać o bezpieczeństwie przy pracy. A ponieważ przed rolnikami sezon żniw, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad, których przestrzeganie jest ceną spokoju.

Sielski obraz zbierania zbóż siłą ludzkich rąk to już przeszłość. Zmieniła się technologia, skrócił czas pracy, ale obowiązki pozostały takie same: koszenie, suszenie, prasowanie, zwożenie słomy, a następnie zmagazynowanie jej w pomieszczeniach gospodarczych.

Prosta sprawa?

Nasi dziadkowie sami, niepytani o zdanie, przyznaliby dzisiaj, że sprzęt, jakiego używało się „za nich”, to przeżytek. I że teraz koszenie czy zwózka słomy to pestka – bo na pola wyjeżdżają współcześnie bardzo specjalistyczne i wydajne: ciągniki i przyczepy rolnicze, kombajny zbożowe, prasy wysokiego stopnia zgniotu, prasy owijające. Maszyny usprawniają zbiór, ale bywa, że usypiają czujność, czemu sprzyja narzucone tempo, żar lejący się z nieba, duchota i zmęczenie. Często do wypadków, i to bardzo ciężkich, dochodzi przypadkowo. Oto przykład. Na pomoście kombajnu może przebywać tylko kombajnista obsługujący ten sprzęt. Ale rolnicy często wchodzą na pomost – albo na drabinkę prowadzącą na niego – „dla ciekawości” lub żeby popatrzeć, czy koszenie idzie prawidłowo. Jeśli kombajn wjedzie na jakąkolwiek nierówność na polu, jak miedza czy bruzda, bardzo łatwo o upadek z wysokości – prosto pod koła kombajnu. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł