Już kończymy w dwóch odsłonach
Prapremiera Bitwy o teatr miała miejsce jesienią, podczas organizowanych w mieście dni teatru. W ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij teatru imprezy kulturalne odbywały się przez cały tydzień, gromadząc na spektaklach rzesze widzów.
– Mijający rok był rokiem teatru – przypomniała Ewa Śliwińska, instruktor grup teatralnych ROK i opiekunka „Już kończymy”. – Dlatego na organizowany w mieście Tydzień Teatru przygotowaliśmy etiudę ruchową „Bitwa o teatr” – dodała autorka scenariusza i jednocześnie reżyser spektaklu. Przy użyciu charakterystycznych rekwizytów, kostiumów, dekoracji, muzyki i światła, a przede wszystkim dzięki grze aktorów przypomniane zostały dzieje teatru od czasów antycznych po współczesne. Aktorzy sugestywnie przenieśli widzów do początków teatru w starożytnej Grecji, poprzez średniowiecze, teatr elżbietański, romantyczny, modernistyczny, aż do współczesnego.
Teatralne rekolekcje
Drugie przedstawienie – jednoaktówkę „Wigilia pod gwiazdami” – E. Śliwińska określiła jako „teatralne rekolekcje”. Nawiązujący do okresu Bożego Narodzenia, pełen refleksji spektakl wprowadził widzów w nastrój tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, w czasie której jedno nakrycie zostawiane jest dla niespodziewanego gościa. Dlaczego zatem Wigilia odbywa się „pod gwiazdami”, a nie w świątecznie wystrojonym domu? Jest to Wigilia bezdomnych, zabłąkanych, samotnych, opuszczonych, nieszczęśliwych… Okazuje się jednak, że w tę cudowną noc – noc narodzenia Syna Bożego – wiele trudnych spraw może rozwiązać spotkanie ludzi życzliwych i otwartych na problemy innych. – Spektakl powstał w oparciu o opowiadania członków grupy teatralnej. Zadałam im pracę domową na temat: „Kto mógłby przyjść na Wigilię pod gwiazdami zorganizowaną w parku?”. Prace okazały się tak różnorodne, ciekawe, pełne głębokich refleksji, że stały się podstawą scenariusza – wyjaśnia E. Śliwińska.
Widzowie nagrodzili oba spektakle owacjami na stojąco, a pani reżyser i młodzi aktorzy uhonorowani zostali kwiatami. Refleksjami ze spektakli można było podzielić się następnie podczas półgodzinnej przerwy, przenosząc się do specjalnie zorganizowanej kawiarenki teatralnej. W międzyczasie Paweł Żochowski, dyrektor ROK, ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu satyrycznego „Biały Miś”.
Wieczór podsumowań
Teatralne spotkanie stało się także okazją do podsumowań. Mijający rok teatru rozpoczął się dla „Już kończymy” udziałem w ogólnopolskiej akcji „Dotknij teatru”. W kwietniu radzyńska grupa teatralna wzięła udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrów i zakwalifikowała się na majowy wojewódzki Festiwal Najciekawszych Widowisk Teatralnych. W czerwcu uczestniczyła w ulańskich warsztatach „Teatr w Ogrodzie”. Otrzymała też nominację na Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna”. Młodzi aktorzy z „Już kończymy” brali udział m.in. w obchodach dziesięciolecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ogólnopolskim czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa oraz we wspomnianym Tygodniu Teatru.
MaKo