Aktualności
Już wkrótce - jubileusz

Już wkrótce – jubileusz

Przed nami uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Leśniańskiej. Odbędą się one od 14 do 18 sierpnia, a zapraszają na nie ojcowie paulini, gospodarze leśniańskiego sanktuarium.

 Przygotowania do obchodów rocznicowych trwają w parafii św. Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej od 26 grudnia 2012 r. Począwszy od tego dnia, co miesiąc, w sanktuarium odprawiana była nowenna oraz Msza św. z kazaniem maryjnym.

Przypomnijmy, że historia kamiennego wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku sięga 1683 r., kiedy to 26 września płaskorzeźbę znaleźli na dzikiej gruszy dwaj chłopcy pasący krowy. Przywieziono ją do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 r. i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W 1700 r. biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. Rozwijał się on przez lata i nie tracił na sile, chociaż koleje losu sprawiły, że na pewien czas kościół w Leśnej pozbawiony był płaskorzeźby. Szczegóły historii można zgłębić na stronie www.lesnapodlaska.paulini.pl.

W latach 50 ubiegłego stulecia kult słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej podkreśliła jego koronacja koronami papieskimi 18 sierpnia 1963 r. Dokonał jej kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, metropolita warszawski i gnieźnieński, wraz z kard. Karolem Wojtyła, metropolitą krakowskim, i biskupem podlaskim Ignacym Świrskim. Odbyło się to w obecności 12 biskupów, a uroczystość zgromadziła około 150 tys. wiernych, co potwierdzają archiwalne zdjęcia, które również można przejrzeć na stronie internetowej leśniańskiego sanktuarium. Przypomnijmy też, że w 1981 r. zatwierdzono formularz mszalny dla sanktuarium i nadanie Matce Bożej nowego tytułu: Matka Jedności i Wiary. W 1984 r. leśniański kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Akt ten poprzedzono trzyletnimi przygotowaniami duchowymi, które objęły całą diecezję.


Program jubileuszu 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Leśniańskiej

 

14 sierpnia – środa

17.00 – powitanie pieszych pielgrzymek

18.00 – Msza św. w bazylice pod przewodnictwem ks. inf. Kazimierza Korszniewicza, konfratra zakonu paulinów

21.00 – Apel Jasnogórski

21.30 – procesja maryjna ze świecami

24.00 – pasterka maryjna o NMP Wniebowziętej pod przewodnictwem o. Jana Tyburczego, kustosza sanktuarium

15 sierpnia – czwartek

7.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (bazylika)

7.30 – Msza św. pod przewodnictwem o. Mieczysława Łacka

9.30 – Msza św. pod przewodnictwem o. Leszka Wielgosa

12.00 – Msza św. jubileuszowa z okazji 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Leśniańskiej pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego (plac św. Józefa)

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.00 – Msza św. (bazylika)

16 sierpnia – piątek

18.00 – Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Marka Paluszkiewicza (bazylika)

17 sierpnia – sobota

18.00 – Msza św. pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (bazylika)

18 sierpnia – niedziela

11.30 – przyjazd relikwii bł. Jana Pawła II oraz Msza św. dziękczynna w 50 rocznicę koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Sawczuka

KL