Kamienie pamiętać będą
W tym roku przez dwa dni wolontariusze zebrali 25 014 zł i 96 gr. Jest to suma wyższa niż w poprzednim roku – mówi Anna Sochacka, wiceprezydent Siedlec.
Akcję „Ratujemy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu” od czterech lat organizuje Siedleckie Towarzystwo Samorządowe. Udział w niej biorą wolontariusze, których łączy idea ratowania zabytków sztuki sepulkralnej. Ratując nagrobki, chronią również od zapomnienia osoby związane z historią naszego regionu.
Wśród odrestaurowanych dotychczas pomników jest m.in. nagrobek Marii i Michaliny Zembrzuskich, Karola Rapczyńskiego i por. Tadeusza Szarego-Górskiego. Rodzina Zembrzuskich jeszcze w okresie zaborów założyła w Siedlcach Żeńskie Gimnazjum Filologiczne, które mieściło się przy ul. Sienkiewicza w budynku obecnego internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. K. Rapczyński zaprojektował neobarokowy kościół w Zbuczynie, wybudowany w latach 1880-1899. Por. T. Szary-Górski był dowódcą szóstej kompanii Legionów sformowanej 8 sierpnia 1914 r. W tym roku wolontariusze zbierali datki na renowację pomnika Karola Pauli, siedleckiego aptekarza.
STS oprócz kwestowania na cmentarzach zabiega również o środki przyznawane w ramach różnych programów ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki temu pozyskano na prace renowacyjne 26 tys. zł. – Dziękujemy wszystkim za datki i prosimy o wsparcie naszej akcji w roku następnym – apeluje A. Sochacka.
Witold Bobryk