Diecezja
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Kapłan to świadek

W środę, 28 października, w uroczystość patronów diecezji siedleckiej, św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski podczas Eucharystii sprawowanej w katedrze włączył do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu 11 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego.

Wśród tych kandydatów są klerycy piątego roku studiów WSD w Opolu Nowym: Michał Burdach z parafii w Wojcieszkowie, Mateusz Gomółka z par. Przemienienia Pańskiego w Łukowie, Łukasz Iwaniec z par. w Wilczyskach, Łukasz Kałaska z par. w Trąbkach, Marcin Komoszyński z par. Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej, Jakub Kozak z par. w Gęsi, Piotr Łyczewski z par. w Konstantynowie, Radosław Osipacz z par. w Polubiczach, Marcin Ozygała z par. w Adamowie, Arkadiusz Rogalski z par. w Korczówce, Paweł Wojdat z par. w Jedlance.

W homilii biskup siedlecki podkreślił, że chrześcijaństwo to życie w mocy Jezusa Chrystusa. Moc Chrystusa sprawia, że w człowieku zostaje na nowo odtworzony obraz Boga. Dokonuje się to przez głoszenie słowa Bożego i sakramenty. Do tej szczególnej misji obwieszczania Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie i uobecniania w sakramentach Jego tajemnicy paschalnej Bóg wybiera spośród ludu Bożego swoje sługi. Słudzy ci, podobnie jak Chrystus zostają namaszczeni Duchem Świętym. Każdy, kto poddaje się temu namaszczeniu, nie będzie miał życia dla siebie. Pójdzie i będzie obwieszczał Ewangelię, by pomóc ludziom poznać wierność Boga. Kapłan to świadek wierności Boga, który dla ratowania człowieka nie boi się wchodzić w dolinę śmierci.

Zwracając się do kandydatów do diakonatu i prezbiteratu, ksiądz biskup zaznaczył, że kandydatura jest czasem, kiedy wszyscy patrzą na wybranych do kapłańskiej posługi, aby przekonać się, na ile ci kandydaci odkrywają w sobie wierność Chrystusa i na jakim fundamencie chcą budować swoje życie. – Niech przyjęcie kandydatury – mówił bp Kiernikowski – będzie dla was przylgnięciem do wierności Chrystusa, byście świadczyli o konieczności zmiany mentalności wobec tego pokolenia, często skupionego na życiu dla siebie.

Uroczystość Apostołów Szymona i Judy Tadeusza to także święto Bractwa św. Judy Tadeusza. Nowe nominacje do członkostwa w Bractwie św. Judy Tadeusza z rąk biskupa siedleckiego otrzymało sześć osób: Anna Paluszkiewicz, Beata Celińska-Mysław, Anna Kołodziej, Alicja Nowicka, Jerzy Paluszkiewicz i Grzegorz Karwowski. Ponadto Grzegorz Skwarek, dyrektor strategiczny Katolickiego Radia Podlasie, został włączony w skład kapituły Bractwa. „Świadczyć odważnie o Chrystusie” to motto przewodnie Bractwa Świętego Judy Tadeusza, które już od roku działa w diecezji siedleckiej.

Na zakończenie Eucharystii bp Kiernikowski podał do wiadomości, że w Siedlcach została erygowana nowa parafia.

ks. Mateusz Czubak