Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Kapłan, wydawca, dziennikarz

We wtorek, 7 września w Kościele obchodzone jest wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego - kapłana pochodzącego z Podlasia, znanego jako „Apostoł słowa drukowanego”. Spojrzenie na jego życiowy dorobek w dziedzinie tworzenia mediów katolickich pokazuje, że jest to określenie trafne.

Wydawca i autor książek, właściciel sieci księgarni, wydawca czasopism i dziennikarz – a wreszcie założyciel zgromadzenia zakonnego, którego charyzmatem było apostolstwo przez słowo drukowane – jest to dorobek imponujący. Żyjący w latach 1866-1931 kapłan pozostaje dla nas do dziś przykładem w dziedzinie tworzenia mediów katolickich.

Początki

Swą medialną karierę ks. Kłopotowski rozpoczął w roku 1896, wydając w Warszawie niewielką broszurkę „Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu”. Paradoksalnie, wydaje się, że początkowo tanie broszury miały stanowić źródło finansowania prowadzonych przezeń dzieł charytatywnych. Szybko jednak ks. Ignacy dostrzegł potrzebę nie tylko materialnej, ale także duchowej pomocy, skierowanej do najuboższych warstw społecznych, które oprócz chleba dla ciała potrzebowały także „chleba dla duszy”. Mimo iż w pisarskiej i wydawniczej działalności ks. Ignacego Kłopotowskiego lata jej nasilenia przeplatają się z okresami pewnego zastoju, to jednak łączna ilość książek przezeń wydanych i napisanych budzi szacunek. Piśmienniczy dorobek kapłana szacuje się na 128 pozycji, co do których jego autorstwo jest pewne, oraz 20, gdzie jest tylko domniemane. Sam ks. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł