Aktualności
Kapsuła zamiast szyby

Kapsuła zamiast szyby

Niebawem ikona Matki Bożej Jasnogórskiej zostanie umieszczona w kapsule z pancernego szkła. Nowe zabezpieczenie ma chronić nie tylko przed ewentualnymi atakami, ale także przed szkodliwymi czynnikami.

Fundatorem kapsuły jest SKOK Ubezpieczenia. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe wspomagają jasnogórski klasztor od wielu lat. Do tej pory ufundowały już m.in. kopułę tabernakulum w kaplicy Cudownego Obrazu, bursztynową sukienkę zwaną też sukienką zawierzenia i figurę Matki Bożej Niepokalanej, stojącą na jasnogórskim placu.

– Misją spółdzielczych kas, podobnie jak innych podmiotów grupy SKOK, w tym właśnie SKOK Ubezpieczenia jest służba społeczna. Aktywnie włączają się one we wsparcie kultury i sztuki i tak, jak w przypadku zabezpieczeń Cudownego Obrazu Matki Bożej, patronują inicjatywom, które mają na celu zachowanie skarbów polskiego dziedzictwa. Cudowny Obraz Matki Bożej to nie tylko wspaniały zabytek, to przede wszystkim symbol obecności Matki Bożej i Chrystusa w polskim społeczeństwie. Dlatego też SKOK, a w tym przypadku konkretnie SKOK Ubezpieczenia, szczególną uwagę przykłada do troski o Jasną Górę – miejsce bliskie sercom Polaków – tłumaczy Dawid Adamski, rzecznik prasowy SKOK Ubezpieczenia.

Zaznacza, że nowe zabezpieczenia to wysokiej klasy konstrukcja ochronna w postaci kapsuły ze szkła pancernego wraz z systemem klimatycznym, który umożliwia zachowanie warunków (temperatury i wilgotności powietrza) właściwych dla konserwacji obrazu. Podobnymi zabezpieczeniami chronione są największe skarby światowej sztuki. Do tej pory cudowna ikona znajdowała się za pancerną szybą.

Adamski podkreśla, że wprowadzenie nowych metod ochrony w Kaplicy Jasnogórskiej nie ma bezpośredniego związku z ostatnim atakiem na obraz Matki Bożej. – Prace nad nowymi zabezpieczeniami rozpoczęły się na długo przed ostatnim atakiem, tym niemniej, w związku z zaistniałymi okolicznościami, mamy nadzieję, iż uda się je sfinalizować jak najszybciej, a dzięki zaangażowaniu ojców paulinów i SKOK Ubezpieczenia, skorzystają na tym przede wszystkim przyszłe pokolenia Polaków – mówi rzecznik.

Za wspieranie jasnogórskiego klasztoru władze SKOK zostały uhonorowane medalami Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry. Wśród wyróżnionych znalazł się senator PiS Grzegorz Bierecki.

Agnieszka Wawryniuk