Rozmowy

Katedra – miejsce święte

Rozmowa z ks. dr. Jackiem Wojdą, autorem publikacji „Narodziny kościoła katedralnego w Siedlcach i ich bohaterowie (XIX w. - 1924)”.

Tuż przed setną rocznicą przeniesienia stolicy biskupiej naszej diecezji z Janowa do Siedlec, obchodzonej uroczyście 22 września, ukazała się publikacja poświęcona budowie kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Jak zrodziła się myśl przygotowania takiego opracowania?

Przeglądając w 2021 r. świeżo wydane pamiętniki ks. Karola Dębińskiego, trafiłem na piękny opis przyjazdu bp. Franciszka Jaczewskiego z Lublina do Siedlec na konsekrację nowego kościoła oraz opis czynności biskupa w dniach 20-22 września 1913 r.

Stał się on inspiracją do kazania, które 22 września 2021 r., w rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego, wygłosiłem w siedleckiej parafii Jana Pawła II i zaciekawił również uczestników tej Mszy św. Postanowiłem zająć się tym tematem i odnaleźć informacje o tym, jak rodziła się myśl budowy kościoła filialnego, jak przebiegały prace i kto w to dzieło był zaangażowany. Kiedy już w trakcie pisania uświadomiłem sobie, że zbliża się setna rocznica podniesienia tego kościoła do godności katedry, postanowiłem dołożyć wątki z życia tego kościoła po 1913 r., do 1924 r.

 

Ogrom materiału badawczego, z jakim musiał się Ksiądz zmierzyć, nie przerażał?

Nie, ponieważ wnosił nowe, ciekawe zagadnienia. Trudnym zadaniem było na pewno „odszyfrowanie” niektórych dokumentów w j. rosyjskim dotyczących samej budowy, która była kontrolowana przez władze gubernialne. W poszukiwaniach materiałów w ówczesnej prasie relacjonującej przebieg budowy, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego czy konsekracji, m.in. „Kurierze Lubelskim” czy „Gazecie Warszawskiej”, jak i przepisaniu tych materiałów mogłem liczyć na pomoc kleryków naszego diecezjalnego seminarium w ramach zajęć „historia diecezji”, które prowadzę. Z pomocą przyszła również Biblioteka Miejska w Siedlcach, dzięki której dotarłem do „Głosu Podlasia” i zamieszczonych w nim relacji z budowy i z życia Siedlec. Podbudowywały mnie i motywowały do pracy również odnalezione plany budowy i zdjęcia. Nowymi zdjęciami podzielił się pan Piotr Krzeski. Ks. prałat dr Stanisław Siwiec zmierzył się z całością opracowania, sporządzając solidne indeksy osób, nazw geograficznych i in. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł