Opinie
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Katedra w miliardach pikseli

Zdjęcie siedleckiej katedry autorstwa Pawła Komorowskiego jest w tej chwili jedną z największych fotografii obiektu na świecie.

Gigapanorama siedleckiej katedry (12,5 miliarda pikseli) została wykonana w sierpniu. Składa się z serii kilkuset zdjęć, zrobionych z balkonu Katolickiego Radia Podlasie w ciągu 2,5 godziny. Efekt? Neogotycką świątynię można obejrzeć na monitorze komputera cegła po cegle. To wyjątkowe zdjęcie stanowi tylko element planu, związanego z przygotowaniem przez Pawła Komorowskiego oraz Beatę Skorek-Stefańską prezentacji multimedialnej. Pomysł spodobał się proboszczowi parafii katedralnej Niepokalanego Poczęcia NMP – ks. prałatowi Eugeniuszowi Filipiukowi i zyskał aprobatę bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Wyjść poza kadr

Fotografia panoramiczna to nowoczesny sposób prezentacji obiektów. Sprawdza się doskonale zwłaszcza tam, gdzie trzeba pokazać walory architektoniczne, podkreślić wyjątkowość miejsca, oddać nastrój. Ma niewiele wspólnego ze statyczną wersją zdjęć elektronicznych, do jakich przywykliśmy. Pozwala podążać wzrokiem w różnych kierunkach, dzięki czemu przypomina interaktywny „spacer” po obiekcie, śledzenie jego wnętrza w dowolnie wybranym kierunku, i „na okrągło” – ponieważ obraz obejmuje perspektywę w 360 stopniach.

Podczas wirtualnej wędrówki, na co już dzisiaj pozwala strona wp360. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł