Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Katolik – antysemita?

W środę, 20 kwietnia 2016 r., Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, w której stwierdzono, że praktykujący katolicy są w nieco większym stopniu antysemitami niż reszta populacji.

Jednocześnie znalazła się w niej konkluzja, iż tylko niewielka część nowoczesnych wyznawców islamu jest antysemicka. Ponadto antysemityzm prezentują te osoby, które równocześnie są negatywnie nastawione m.in. do muzułmanów i środowisk LGTB. Szokujące spostrzeżenia, zważywszy na fakty i na to, co się aktualnie dzieje w Europie!

Raport powstawał dwa lata. Jego celem była diagnoza problemu, jak też sformułowanie jasnego ostrzeżenia: problem antysemityzmu powraca! Nie podano źródeł szokujących wniosków. Wielu komentatorów podkreśla, iż decydując się na umieszczenie w rezolucji kuriozalnego zapisu, Rada Europy odwołała się do wzmacnianych od lat stereotypów – Polska w nich, niestety, nadal pełni niechlubną rolę „naczelnego rasisty i ksenofoba”.

Antysemityzm w Europie XXI w.

Ciekawe dane przynosi wydany w listopadzie 2015 r. raport Unii Europejskiej na temat antysemityzmu w Europie. Wynika z niego, iż najbardziej zagrożona rasistowskimi atakami jest społeczność żydowska w …liberalnej Francji, gdzie mieszka ponad pół miliona Żydów. Około dwóch trzecich z nich twierdzi, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło napaści słownej lub fizycznej. Jako główne narzędzie represji został wskazany internet. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w Belgii. Wg raportu wśród największych antysemitów na Starym Kontynencie znaleźli się także Węgrzy, Niemcy, Łotysze, Włosi, Szwedzi oraz Brytyjczycy. Polaków tam nie ma.

I dalej: zaskakująca nie jest inna konkluzja, która znalazła się w rzeczonym dokumencie. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł