Rozmaitości
Każda świnia musi mieć kolczyk i tatuaż

Każda świnia musi mieć kolczyk i tatuaż

18 października weszły w życie nowe przepisy dotyczące identyfikacji zwierząt. Regulacje najbardziej dotkną hodowców trzody chlewnej.

- Celem zmian jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród zwierząt - wyjaśnia Agnieszka Szymańska, rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Numer identyfikacyjny świni jest numerem siedziby stada, w której zwierzę się urodziło, albo innej siedziby stada, gdzie zwierzę przebywało powyżej 30 dni.

Rolnik musi oznakować wszystkie sztuki w gospodarstwie, zakładając na lewą małżowinę uszną specjalny klips z danymi. Termin, w jakim trzeba to zrobić, wynosi 30 dni. Nawet jeśli zwierzę opuszcza siedzibę stada, gdzie się urodziło, bo np. zostało sprzedane, a dzieje się to przed upływem 30 dni, gospodarz ma obowiązek oznakować świnię kolczykiem przed opuszczeniem przez nią hodowli.

Kolejny wymóg to tatuaż. Trzeba go zrobić, gdy np. tucznik został przeniesiony do siedziby stada innej niż ta, w której się urodziło, i przebywa tam dłużej niż 30 dni. – Posiadacz zwierzęcia musi oznakować je poprzez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z siedzibą stada, w której przebywa powyżej 30 dni – tłumaczy A. Szymańska, dodając, że oznakowanie każdej sztuki rolnik powinien zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR w ciągu siedmiu dni.

Gdy zgubi się klips

Zdarza się jednak, że zwierzę zgubi klips. Co wtedy? W przypadku utraty kolczyka, także elektronicznego, właściciel trzody – bydła, owiec, kóz i świń – zobowiązany jest oznakować zwierzę duplikatem kolczyka w terminie siedmiu dni od jego otrzymania. Te same zasady obowiązują w przypadku utraty duplikatu kolczyka. – Hodowca trzody odpowiada za prawidłowe oznakowanie – podkreśla A Szymańska.

Rolnik musi także zgłosić do biura ARiMR zmianę liczebności stada świń w terminie siedmiu dni od dnia: zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada – z wyjątkiem urodzenia, przywozu z państw trzecich albo państw członkowskich; uboju zwierzęcia gospodarskiego.

Hodowca zobowiązany jest również do wykonania spisu pogłowia zwierząt w gospodarstwie przynajmniej raz w roku, nie później jednak niż 31 grudnia. Dane należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR nie później niż siedem dni po jego dokonaniu.

Skąd wziąć numer?

– Trzeba zgłosić kierownikowi biura ARiMR siedzibę stada oraz miejsce prowadzenia działalności nadzorowanej przez inspekcję weterynaryjną. Tam zostanie nadany numer w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych – dodaje A. Szymańska.

Obowiązek ten spoczywa m.in. na: hodowcy, rolnikach prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt, właścicielach sprzedających lub kupujących np. tuczniki, prowadzących rzeźnie i zakłady przetwórcze oraz spalarnie.

– Na podstawie nowych przepisów zanika stosowana do tej pory dowolność w nakładaniu kolczyka lub tatuażu przy nanoszeniu numeru identyfikującego zwierzę. Wcześniejsze przepisy dawały hodowcy 30 dni na zgłaszanie do ARiMR zdarzeń dotyczących świń – tłumaczy A. Szymańska.

MD