Diecezja
Źródło: xMCz
Źródło: xMCz

Każde życie jest święte

W Święto Młodzianków, 28 grudnia, marsze w obronie życia przemaszerowały ulicami Siedlec, Białej Podlaskiej, Łukowa i Włodawy. Modlitwa dziękczynna za dar życia oraz ekspiacyjna za grzechy aborcji zanoszona była także w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie.

Marsze w obronie życia, organizowane przez lokalne wspólnoty Domowego Kościoła, stanowią zwieńczenie dziewięciomiesięcznego okresu modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, podjętej w kościołach diecezji siedleckiej i Katolickim Radiu Podlasie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Chrystus jedynym Królem

Ponad czterysta osób wzięło udział w siedleckim marszu, poprzedzonym uroczystą Eucharystią w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, odpprawioną pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

W homilii bp Kiernikowski ukazał istotne treści związane z tajemnicą ludzkiego życia w świetle męczeństwa niewinnych dzieci zamordowanych z polecenia Heroda. – Bóg stając się człowiekiem nie utwierdza nas w naszym sposobie myślenia i postępowania, ale przez swoje przyjście wzywa nas do nawrócenia i przemiany serca – nauczał. – Święto Młodzianków stawia przed nami znak zapytania, czy chcemy, by Chrystus był jedynym Królem i Panem w naszym życiu, czy też chcemy królować po swojemu – mówił.

Po Eucharystii ksiądz biskup wraz z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz liczną grupą wiernych świeckich wziął udział w marszu na rzecz obrony życia, który przeszedł do parafii bł. Męczenników Podlaskich. Podczas drogi rozważano tajemnice różańca. W kaplicy bł. Męczenników Podlaskich ks. Jan Kluska wygłosił katechezę na temat „Żyć mocą przebaczenia”. Przypomniał, że bł. Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty powtarzali często, iż największym grzechem i największą zbrodnią ludzkości we współczesnych czasach jest aborcja. Jej dramat nie polega tylko na tym, że zabijane są bezbronne dzieci, ale na tym, że miliony ludzi, którzy w tym uczestniczą, zatraca swoje dusze. Efektem aborcji są poważne zaburzenia psychiczne: depresja, gniew, lęk, odrzucenie, utrata sensu życia, degradacja życia małżeńskiego, a przede wszystkim niemożliwy do stłumienia głos sumienia moralnego. I chociaż aborcja jest dzisiaj przez prawo i środki masowego przekazu usprawiedliwiana, zalecana i zachwalana, należy pamiętać, że Bóg nie szczędzi swojego miłosierdzia nawet najgorszemu grzesznikowi. Wewnętrzne uzdrowienie z dramatu aborcji może dokonać się jedynie wówczas, gdy człowiek otworzy się z ufnością na pełnię miłości przebaczającego Boga. – Warunkiem uzdrowienia duchowego dla kobiety po aborcji jest nie tylko pojednanie z Bogiem, ale również nadanie swemu nienarodzonemu dziecku imienia i pojednanie się z nim. To również uświadomienie sobie i spojrzenie z wiarą, że nienarodzone dziecko, też jest członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa i że ono wstawia się u Boga za swoimi rodzicami i za całym światem – mówił ks. J. Kluska.

Po katechezie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za dar życia i ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu, zakończone modlitwą Benedykta XVI w intencji życia ludzkiego oraz Apelem Jasnogórskim.

Odpowiedzialność za poczęte życie

Uroczystości w Białej Podlaskiej rozpoczęły się Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Owsianka, proboszcz parafii Chrystusa Miłosiernego. Słowo Boże wygłosił ks. Marek Wasilewski. Przypominał, że zbrodnie ludobójstwa nie zakończyły się wraz z II wojną światową. W ciągu ostatnich piętnastu lat w Unii Europejskiej dokonano prawie 21 mln aborcji. Obecnie główną przyczyną śmierci wbrew pozorom nie są choroby nowotworowe, zawały serca i wypadki drogowe, ale właśnie zabiegi przerywania ciąży. Gdyby tym zabitym dzieciom pozwolono się narodzić, Europa nie zmagałaby się z tak wielkim kryzysem demograficznym.

Kapłan przypominał, że kwestie związane z ochroną i obroną każdego ludzkiego życia, dotyczą wszystkich mieszkańców ziemi. Łamanie piątego przykazania Bożego to nie tylko zabójstwo, aborcja, eutanazja, narażanie własnego życia i nałogi szkodzące zdrowiu. Niektórzy myślą w ten sposób i łatwo rozgrzeszają się z owego przykazania. – Kiedy dostrzeżemy, że z obroną życia, które jest darem Boga i jest święte, związana jest cała sfera czystości seksualnej, kiedy dostrzeżemy, że z obroną życia bardzo mocno związana jest rodzina, wychowanie i przygotowanie młodzieży do wyboru drogi powołania, to, jaki dajemy jej przykład, w jaki sposób z nią rozmawiamy, jakie podejmujemy tematy i jak uczymy wrażliwości serca, trudno będzie nam powiedzieć: „mnie to nie dotyczy” – mówił ks. M. Wasilewski. W homilii wskazywał też na potrzebę modlitwy za środowiska szczególnie odpowiedzialne za ochronę życia. Przypominał, by przed Bogiem pamiętać o małżeństwach, rodzinach, służbie zdrowia i całym państwie, wraz z jego ustawami i prawami. Swoje kazanie podsumował słowami: – Ktoś z ludzi nauki powiedział: „Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki i pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego – nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie”.

Po Eucharystii bialczanie przeszli w uroczystym marszu przez miasto. Podczas drogi odmawiali różaniec i śpiewali kolędy. Celem był kościół Chrystusa Miłosiernego, gdzie wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie modlitwy przepraszano za grzechy przeciwko życiu i godności człowieka. Słowami litanii do bł. Jana Pawła II proszono o zachowanie każdego poczętego dziecka oraz za jego rodziców i lekarzy. Na zakończenie uroczystości ks. Paweł Zazuniak, moderator DK Rejonu Biała Podlaska, zwrócił się z apelem do wiernych: – W czasie Eucharystii modliły się nasze serca, a podczas marszu – nasze nogi. Teraz, gdy wrócimy do naszych środowisk, jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa i do odważnego mówienia, że każde ludzkie życie jest święte.

Ostatnim punktem uroczystości był Apel Jasnogórski.

W dialogu z dziećmi

W Łukowie marsz w obronie życia poprzedziła Eucharystia sprawowana o 18.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przez moderatora rejonowego Domowego Kościoła ks. Krzysztofa Pawelca, moderatora diecezjalnego KWC ks. Józefa Sobotkę i opiekuna DK z parafii Podwyższenia Krzyża św. ks. Adama Całusa.

W homilii ks. J. Sobotka podkreślał, jak ważny jest stały dialog rodziców ze swoimi dziećmi od ich najmłodszych lat. To z powodu jego braku dochodzi do wielu konfliktów na linii rodzice-dzieci.

Po Eucharystii wszyscy udali się w procesji ulicami miasta do parafii Przemienienia Pańskiego, gdzie pod przewodnictwem ks. Franciszka Klebaniuka rozpoczęło się nabożeństwo ekspiacyjne w intencji dzieci poczętych. Uczestnicy modlili się do Najlepszego Ojca o dar miłości bezinteresownej i możliwość naśladowania Rodziny Nazaretańskiej, aby swoje dzieci doprowadzić do dojrzałej miłości. Dziękowali za swoich rodziców, ich trud i poświęcenie, za dar życia. Prosili też o to, aby każda rodzina stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości, aby moc sakramenty małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszystkich słabości i kryzysów, a przepraszając za wszystkie zbrodnie dzieciobójstwa – prosili o przebaczenie wszystkim matkom i ojcom, którzy nie mieli odwagi przyjąć dziecka do swojej rodziny. Rozważania zakończyły słowa modlitwy Benedykta XVI w obronie życia.

W modlitewnym spotkaniu wzięło udział około 250 osób z Łukowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Okrzei, Trzebieszowa, Zalesia, Czerśli. Głównym organizatorem Marszu Życia była wspólnota Domowego Kościoła rejonu łukowskiego.

Pokazać wartość życia

Marsz Życia we Włodawie rozpoczął się od Mszy św. w kościele pw. św. Ludwika, którą celebrował proboszcz parafii o. Stanisław Jarosz. W homilii – mówiąc o nakazie zabójstwa dzieci do lat dwóch, wydanym przed wiekami w Betlejem przez Heroda – nawiązał do współczesnej sytuacji dzieci nienarodzonych, które pozbawiane są życia – zgodnie z prawem. – To, co dokonało się po narodzeniu Chrystusa w Betlejem, trwa do dziś – mówił o. Stanisław. – W dalszym ciągu są ci, którzy w obawie przed utratą swojej „wolności” pozbywają się, jak mówią, dzieci niechcianych czy „chorych”. Dzisiejszy chrześcijanin swoją postawą zewnętrzną ma pokazać wartość życia każdego człowieka jako daru od Boga, który za każdego ofiarował swoje życie, aby każdy miał szansę przebywania z Bogiem, ciesząc się tym światem, który służy uświęceniu człowieka – zaznaczył.

Po Mszy św. ponadstuosobowa grupa wiernych przemaszerowała ulicami Włodawy do parafii Najświętszego Serca Jezusowego na nabożeństwo pokutne. Podczas przemarszu z krzyżem i transparentem „W obronie życia” rozważano tajemnice radosne różańca.

XMC, AWAW, MŻ, AD

ks. Mateusz Czubak