Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Kędziorki najlepsze

Młodzież powiatu ryckiego udowodniła, że nie brakuje jej talentu aktorskiego. Na przeglądzie teatrów amatorskich swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Jak każdego roku Miejsko-Gminne Centrum Kultury wspólnie ze starostwem powiatowym zorganizowało eliminacje powiatowe do Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Konkurs odbył się 13 kwietnia w kinie Renesans. Do rywalizacji przystąpiły zespoły z poszczególnych szkół powiatu ryckiego.

Stawką spotkania było prawo do udziału w finałowych zmaganiach w Lublinie.

Pięć spektakli

Ideą i myślą przewodnią przeglądu jest m.in. prezentowanie i promowanie dorobku artystycznego młodych grup aktorskich, twórcze inspirowanie artystów oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami. Do rywalizacji mogą stanąć wszystkie rodzaje teatrów: lalkowe, tańca, żywego słowa itp. Ważne, aby żaden z wykonawców nie przekroczył 18 roku życia.

Tym razem do konkursu na poziomie powiatowym zgłoszono pięć grup teatralnych. Na deskach kina wystąpiły: zespół „Kędziorki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie, grupa „Teatralni” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach, kabaret „Humorek” ze Szkoły Podstawowej z Kawęczyna oraz dwie grupy z Zespołu Szkół w Czernicu – zespół „Cymes” i bez nazwy.

Zmagania młodych artystów oceniało trzyosobowe jury w składzie: Henryk Kowalczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie (przewodniczący), Bogumiła Porowska – dyrektor MGCK w Rykach oraz Joanna Zakrzewska – główny instruktor ds. teatru i żywego słowa.

Ciekawe pomysły

Poziom tegorocznego przeglądu był zróżnicowany. Wystąpiły zespoły doświadczone, jak i debiutujące. Jednak nie było łatwo wybrać zwycięzcę. – W ostatnich latach można dostrzec poważniejsze podejście do reżyserii. Instruktorzy przykładają dużą wagę do realizacji, szukają nowych środków wyrazu artystycznego. Ciekawe są pomysły na scenografię i wykorzystanie kostiumu – mówi J. Zakrzewska, jurorka.

Ostatecznie, po obejrzeniu wszystkich spektakli, jury nagrodziło dwa zespoły. Do finału Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych nominowana została grupa „Kędziorki” za spektakl „Krzywa bajka”. Natomiast wyróżnienie uzyskał zespół „Teatralni”, który wystawił sztukę „Księżniczka i żebrak”. Nagrody dla zwycięzcy i wyróżnionego zespołu ufundowało starostwo powiatowe. Okolicznościowe dyplomy i upominki otrzymały wszystkie grupy teatralne biorące udział w eliminacjach.

Tomasz Kępka