Rozmaitości
pixabay.com
pixabay.com

Kiedy dziecko nie mówi…

Rozmowa z Beatą Kopińską, logopedą, neurologopedą, oligofrenopedagogiem, pedagogiem i terapeutą zaburzeń ze spektrum autyzmu, prowadzącą Gabinet Neurologopedyczny i Psychoterapeutyczny we Włodawie.

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Jakie nieprawidłowości w mowie powinny skłonić rodziców do wizyty u logopedy?

Zazwyczaj roczne dziecko potrafi już powiedzieć kilka prostych słów np.: mama, tata, baba, lala, papa, bam, am…

Umie zasygnalizować swoje potrzeby: mama am, mama papa, mama da – daj, tata bum bum. Zaczyna naśladować odgłosy z otoczenia.

Wyraźne nieprawidłowości rozwoju, także w mowie, widać już po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Matki bardzo często okazują niepokój brakiem ważnych umiejętności dziecka. Zwykle pediatrzy i rodzina uspokajają, jednak każde spowolnienie prawidłowego rozwoju to sygnał, że potrzebna jest stymulacja, którą można poprowadzić pod kierunkiem logopedy.

Wiek poniemowlęcy, od 12 do 30 miesiąca życia, to czas intensywnego rozwoju nie tylko mowy, ale i zmiana w funkcjonowaniu poznawczym dziecka. Dwulatek powinien już wymawiać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset słów. Dużo mówi, ale jeszcze troszkę po swojemu, potrafi naśladować gesty i czynności dorosłych, chętnie poznaje otaczający go świat. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł