Opinie
Źródło: morguefile
Źródło: morguefile

Kiedy w domu pojawia się choroba (II)

Przestrzegam, aby w ferworze przystosowywania mieszkania do ułatwienia choremu codziennego życia nie usunąć wszystkich pamiątek, ulubionych przedmiotów, zdjęć rodzinnych - mówi dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Pamiętajmy: ulubione przedmioty i pamiątki niezwykle pozytywnie wpływają na stan psychiczny osób chorych, a zwłaszcza z chorobą otępienną.

Wśród priorytetowych spraw związanych z opieką chorego w domu nie zawsze znajduje się kwestia urządzenia pokoju. Czy zmiany w mieszkaniu są potrzebne?

To prawda, gdy w domu, często z dnia na dzień, pojawia się osoba wymagająca ciągłej opieki, zasadniczym pytaniem jest, kto zapewni tę opiekę, zwłaszcza gdy wszyscy domownicy pracują – a wiemy, że pracę należy w dzisiejszych czasach szanować. Gdy rodzina trochę ochłonie, kiedy ułoży już harmonogram opieki, pojawiają się kolejne pytania dotyczące tego, jak ją sprawować, jakie udogodnienia zastosować dla samego chorego, ale też dla opiekunów. Przystosowanie mieszkania ułatwiające funkcjonowanie w codziennym życiu jest nieuniknione. Jednak organizacja i umeblowanie mieszkania osoby przewlekle chorej różnić się będzie w zależności od tego, czy jest ona niesamodzielna, ale chodząca, czy też choroba zmuszą ją do leżenia.

Jakie zmiany warto wprowadzić w mieszkaniu osoby niesamodzielnej, ale chodzącej, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie?

W tym konkretnym przypadku należy zadbać przede wszystkim o to, aby wokół łóżka chorego w jego pokoju i na drodze do drzwi nie było nic, o co można się potknąć. ...

LA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł