Historia
Parafia w Radoryżu Kościelnym
Parafia w Radoryżu Kościelnym

Kiedy ziemia pachniała majem

Ludzie dekorowali krzyże przydrożne i kapliczki ku czci Pana Jezusa, Matki Przenajświętszej lub św. Izydora, patrona rolników.

To przy nich w dniu święcenia pól, jak wspominają starsi mieszkańcy, zbierała się cała wioska. „Boże, Ojcze nasz w niebie. Ty wiesz, czego nam potrzeba do życia godnego ludzi. Ty powierzyłeś człowiekowi ziemię, aby ją uprawiał, i darzysz go ziarnem do siewu i chlebem do wzmocnienia sił” - tak rozpoczyna się modlitwa uroczystego błogosławieństwa pól, które wpisało się w naszą polską tradycję. Obrzęd pozostał, chociaż nie we wszystkich wiejskich parafiach kapłan idzie z wiernymi na pola, a procesja ma zwykle wymiar symboliczny i uczestniczy w niej niewiele osób.

O miłość, zgodę i błogosławieństwo

Zwyczaj poświęcenia pól praktykowano w dniu św. Marka – 25 kwietnia, lub dni krzyżowe, tj. poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim. Przy ołtarzu przygotowanym specjalnie na tę uroczystość na początku wioski gromadzili się jej mieszkańcy z księdzem, który rozpoczynał modlitwy. Zgodnie z przepisami liturgicznymi przy pierwszej stacji wierni modlili się o błogosławieństwo Boże dla każdej pracy, szczególnie tej na roli. Odczytywany był fragment Ewangelii wg św. Mateusza: „Pan Jezus przechodził w szabat wśród zbóż”. Przy drugim ołtarzu, modląc się o pomyślne urodzaje, przywoływane były słowa „Ziemia wydaje plon” z Ewangelii wg św. Marka, przy trzecim, z błaganiem o odwrócenie nieszczęść, cytowano słowa św. Łukasza: „Siewca wyszedł siać ziarno”. Ostatniej stacji, przy której wybrzmiał fragment Ewangelii wg św. Jana: „Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym”, towarzyszyła modlitwa o zgodę, miłość i błogosławieństwo Boże dla mieszkańców.

 

Z głęboką wiarą

Jak zaznacza ks. prałat Jan Kurek, dawny proboszcz kolegiaty łukowskiej, było to wielkie święto w danej miejscowości. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł