Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Kilometry wiary

Miesiąc na motocyklu, 16 tys. przebytych kilometrów, spotkania z Polakami i wizyty w miejscach męczeństwa naszych rodaków. Tak wyglądała motocyklowa pielgrzymka Katyń - Syberia, w której wzięło udział czterech kapłanów z diecezji siedleckiej. To była długa lekcja wiary i historii.

Pomysłodawcą wyprawy był ks. Tomasz Denicki, a ispiracją stał się ubiegłoroczny Rajd Katyński. Po powrocie z niego zaczął myśleć o tym, by pojechać jeszcze dalej niż do Moskwy. Zdawał sobie sprawę, że Syberia jest niebezpieczna i groźna, ale także bardzo pociągająca. We wrześniu 2010 r. rozesłał do swoich przyjaciół – motocyklistów wiadomość, że planuje wyprawę nad jezioro Bajkał. W styczniu zrobił plan wyjazdu i obliczył, ile kilometrów będą musieli przebyć. Na mapie zaznaczył miejsca, w których warto się zatrzymać. Miała to być pielgrzymka śladami św. Rafała Kalinowskiego. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród miłośników motocykli. W kwietniu okazało się, że chęć wyjazdu deklaruje już tylko siedem osób. W wyprawie, oprócz ks. Tomasza wzięli udział księża: Piotr Pielak, Paweł Zazuniak i Piotr Kruk. Do ekipy dołączyło dwóch motorzystów z północy Polski. Przez pewien czas z kapłanami jechał też Włodzimierz Lach, który potem odłączył się od grupy i ruszył bardziej na wschód.

Setki kilometrów

1 lipca motocykliści wyjechali z Białej Podlaskiej, przejechali przez Białoruś i przekroczyli granicę Rosji. Kolejnego dnia pojechali do Smoleńska; na miejscu katastrofy modlili się za tych, którzy tam zginęli. Po drodze wstąpili też do Katynia, gdzie odprawili Mszę św. w intencji ojczyzny i tych, którzy w jej obronie oddali życie. Grupa zatrzymała się także w Moskwie, potem był Kazań, Ufa, Nowosybirsk i Omsk. Następne przystanki to: Krasnojarsk, Brack, Usole Syberyjskie, Irkuck, Listwianka i jezioro Bajkał oraz Tunka. Stąd zaczęła się droga powrotna. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł