Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Klaryski w obiektywie

30 grudnia w Galerii Podlaskiej otwarto wystawę fotograficzną „Za klauzurą”. Autorką zdjęć jest dziewiętnastoletnia Monika Aftaruk.

Na ekspozycji zaprezentowano ponad dwadzieścia fotografii, obrazujących życie sióstr klarysek z Hajnówki. Młoda artystka pokazała mniszki nie tylko podczas modlitwy i kontemplacji, ale również w czasie zwykłych, codziennych prac. Uwieczniła siostry przebierające wiśnie i robiące przetwory, szyjące i haftujące oraz porządkujące swój teren. Na fotografiach nie zabrakło też „zakonnych detali”. Autorka zwróciła uwagę na habit, obrączkę, brewiarz, różaniec, klauzurową kratę i wspólnotową modlitwę. Fotografie wykonała podczas wakacyjnych rekolekcji w Hajnówce. Zrobienie zdjęć siostrom klaryskom byłoby niemożliwe, gdyby nie budowa klasztoru. Na ten czas zdjęto bowiem klauzurę.

– Chciałam pokazać ludziom siostry z innej, radosnej perspektywy, podkreślić, że mimo modlitwy, kontemplacji i ciszy, są normalnymi kobietami, cieszącymi się z tego, że wybrały właśnie taką drogę. To były najtrudniejsze zdjęcia, jakie kiedykolwiek robiłam. Nie chciałam zakłócić ich ciszy. Te fotografie wymagały ogromnej dyskrecji, ale myślę, że owoce są dobre. Zdjęcia nie są pozowane, wszystko odbywało się spontanicznie i naturalnie, z czego bardzo się cieszę. Muszę przyznać, że początkowo miałam inne wyobrażenie o siostrach klauzurowych. Pobyt w ich klasztorze pokazał, że są bardzo ciepłe i mają ogromne poczucie humoru – mówi M. Aftaruk. 

Przygoda fotograficzna autorki zdjęć zaczęła się w 2006 r. Artystka należy do Fotoklubu Podlaskiego. Jak mówi, najchętniej fotografuje ludzi, krajobrazy i naturę Południowego Podlasia. Uwielbia też robić fotoreportaże. Jest dwukrotną stypendystką Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie w dziedzinie fotografii. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Wystawa „Za klauzurą” nie była jej pierwszą ekspozycją. Wystawa będzie czynna do końca stycznia.

Agnieszka Wawryniuk