Kultura

Klasycznie, tanecznie i rockowo

Biała Podlaska szykuje się do dużych przedsięwzięć artystyczno-kulturalnych.

Oferta będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców. O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział prezydent Michał Litwiniuk oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych. Włodarz podkreślał, że za najważniejsze przedsięwzięcia tego roku uważa Dni Miasta i VI Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Gwiazdami pierwszej z wymienionych imprez będą zespoły Dżem i Daj To Głośniej. W festiwalu promującym operę, operetkę i muzykę klasyczną swój udział zapowiedzieli już królowa polskiej operetki Grażyna Brodzińska, aktorzy Andrzej Seweryn i Zbigniew Zamachowski, pianista Waldemar Malicki i reporterka Bianka Zalewska.

– Wejście na wspomniane imprezy będzie nieodpłatne. Oba wydarzenia promują Białą Podlaską. Uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także całego regionu. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego gromadzi miłośników muzyki na najwyższym poziomie, którzy przybywają do nas nawet z odległych zakątków Polski – zaznaczał M. Litwiniuk.

 

Dla rodzin i miłośników teatru

Dni Miasta potrwają od 1 do 2 czerwca. – W tym roku odbędą się w parku Radziwiłłowskim. Pierwszy dzień będzie miał charakter sportowo – kulturalny. Od godzin porannych będzie trwał Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw. Nieco później odbędzie się festiwal kolorów. Po południu zaprosimy na rodzinny rajd rowerowy i piknik. 2 czerwca również przewidujemy wiele atrakcji dla dzieci, a także przegląd działających w mieście grup. Po południu na dużej scenie zobaczymy zespoły Dżem i Daj To Głośniej – precyzował Zbigniew Kapela, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury. Zapowiedział też, że w drugiej połowie marca odbędzie się Międzynarodowy Dzień Teatru. To również będzie propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Także w tym roku bialczanie zostaną zaproszeni na piątą już edycję Festiwalu Muzyki Organowej. W ramach tego przedsięwzięcia odbędą się trzy koncerty w wykonaniu artystów z Bratysławy i Rzymu.

 

Renomowane gwiazdy

Szef BCK poinformował, iż w kalendarzu kulturalnym miasta ponownie znajdą się piątkowe koncerty na pl. Wolności, kino letnie w amfiteatrze (w lipcu i sierpniu, przewidziano łącznie 18 seansów filmowych), trzy jarmarki oraz wiele mniejszych imprez.

O szczegółach Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego mówił jego dyrektor artystyczny dr Krzysztof Korwin-Piotrowski. – W ubiegłym roku gościliśmy Operę Narodową ze Lwowa. W tym roku znów zawita ona do Białej Podlaskiej. Inauguracja festiwalu odbędzie się 24 sierpnia, czyli w dniu niepodległości Ukrainy. Opera lwowska jest jednym z najlepszych teatrów na świecie. Ma ogromną renomę. Razem z nią wystąpi aktor A. Seweryn, który będzie recytował polską i ukraińską poezję. Cieszymy się też z obecności Z. Zamachowskiego, który jest nie tylko wybitnym aktorem, ale też muzykiem. Obiecał, że jedną z piosenek zaśpiewa, grając na fortepianie. W. Malicki to nie tylko zapowiedź wielkiego show i mistrzowskiego wykonania utworów. Jest on także świetnym interpretatorem muzyki klasycznej. Finałem festiwalu będzie gala „Baśniowy świat musicalu” z udziałem G. Brodzińskiej. Dodatkowo w ramach imprezy obejrzymy świetny duet akordeonowy: Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, i 15-letni bardzo uzdolniony Maksymilian Lejk – wyliczał K. Korwin-Piotrowski. 

 

Atrakcje muzealne

– Prezentowane wydarzenia skierowane są do wszystkich pokoleń, grup wiekowych, a także do osób o bardzo różnych gustach muzycznych. W 2023 r. na terenie miasta odbyło się ok. 1,5 tys. wydarzeń i działań kulturalnych, które skupiły ponad 150 tys. uczestników lub widzów. Obecny rok będzie obfitował w nie mniejszą liczbę wydarzeń – zaznaczał dr Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału kultury i sportu.

Podczas konferencji zapraszano także na Noc Muzeów i do udziału w nowym projekcie pt. „Droga do muzeum”. – Ma on trzy elementy. Pierwszy to Muzealna Akademia Dziecięca, w ramach której chcemy przybliżać sztukę dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat. Drugi element dotyczy wiat przystankowych na terenie miasta. Uczyniliśmy je miejscem promocji lekcji muzealnych i naszych eksponatów. Na trzech przystankach można oglądać podobiznę i reprodukcje obrazów Bazylego Albiczuka, kolejne dotyczą naszych działów: archeologia, historia i etnografia. Trzeci element to tzw. Niedziela za złotówkę. W każdą niedzielę zapraszamy do obejrzenia jednej z wystaw za przysłowiowe 1 zł. W obecnym kwartale można oglądać wystawę archeologiczną w wieżyczce, od kolejnego zapraszamy na ekspozycję „Konie, jeźdźcy i zaprzęgi” – wyliczał Rafał Izbicki, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

O szczegółach konkretnych imprez będzie można dowiedzieć się m.in. z miejskich mediów społecznościowych.

Agnieszka Wawryniuk