Region
Źródło: PeHa
Źródło: PeHa

Klub studencki do remontu

Znajdujący się przy ul. 3 Maja uczelniany klub studencki PeHa przejdzie gruntowny remont.

Władze Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego podpisały 10 lutego umowę na realizację inwestycji. - To bardzo ważne przedsięwzięcie dla uniwersytetu. Wychodzimy z założenia, że uczelnia to nie tylko sama nauka, ale również życie kulturalne i studenckie - podkreślił Mirosław Minkina, rektor UPH, w dniu podpisania umowy. - Liczymy, że ten ośrodek kultury stanie się miejscem przyjaznym, do którego studenci będą bardzo chętnie przychodzić, by spędzać wolny czas - dodał rektor.

Remont klubu jest spełnieniem oczekiwań studentów. – To wielki ukłon w ich stronę. Studenci są dla nas najważniejsi, bez nich nie ma uczelni – przyznała Barbara Biesiada-Drzazga, prorektor ds. studiów w UPH. I zaznaczyła: – Chcemy, żeby to była perełka kultury studenckiej, ale również ogólnoregionalnej. Mamy nadzieję, że imprezy, jakie będą się tu odbywały, przyciągną tłumy i zjednoczą środowisko studenckie.

 

Z salą widowiskową

Obiekt o powierzchni 750 m² zmieni się nie do poznania. – Sercem tego miejsca będzie sala widowiskowa przeznaczona dla 70-80 osób. W pełni wyposażona w instalacje sceniczne, oświetlenie, nagłośnienie – zapowiedział Michał Kowal, kanclerz UPH. – Będzie to pomieszczenie wielofunkcyjne przeznaczone do działalności teatralnej, koncertowej, konferencyjnej, ale też kinowej – dodał. Powstanie również sala, która w miarę potrzeb będzie pełniła funkcje świetlicy, a także zaplecza podczas organizowanych imprez. W pomieszczeniu znajdzie się także kompleks biurowo-socjalny, a w piwnicach zostaną zlokalizowane garderoby. – Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest budowa windy, która skomunikuje uczelniany ośrodek kultury z pozostałą częścią domu studenckiego – zaznaczył M. Kowal.

 

Gotowy na październik

Prace remontowo-budowlane w ośrodku nie oznaczają jednak zawieszenia działalności kulturalnej uczelni. – Znaleźliśmy pomieszczenia zastępcze. Podejmowane i kontynuowane będą właściwie wszystkie działania, które są prowadzone w uniwersytecie przez studentów i dla studentów. Nadal będą się odbywały próby teatru studenckiego i teatru seniora oraz zajęcia uniwersytetu otwartego – zaznaczyła B. Biesiada-Drzazga.

Zgodnie z umową przebudowa pomieszczeń, którą wykona firma z Sokołowa Podlaskiego, zostanie zakończona 10 października. Na realizację inwestycji władze uniwersytetu pozyskały 2,6 mln zł dotacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

MOIM ZDANIEM

Tadeusz Goc

wieloletni kierownik Uczelnianego Ośrodka Kultury

Cieszę się, że nowe władze UPH uznały za priorytet odnowienie uczelnianego ośrodka kultury. Już kilka lat temu przygotowałem projekt modernizacji PeHa, ale wtedy nie było woli na jego realizację ze strony kierownictwa uczelni. Patrząc na przygotowaną wizualizację, muszę stwierdzić, że po remoncie będzie to bardzo piękne i ciekawe miejsce służące studentom. Mam nadzieję, iż uda się ich przyciągnąć, bo najważniejsze, aby tę przestrzeń wypełnić właśnie studentami. Przez 44 lata pełniłem funkcję kierownika uczelnianego ośrodka kultury. Od półtora roku systematycznie przekazuję obowiązki nowemu kierownikowi. Współpracujemy ze sobą, służę pomocą, swoją wiedzą merytoryczną i organizacyjną. Nadal będę uczestniczył w imprezach, wydarzeniach kulturalnych. Mam nadzieję, że 45 finał konkursu literackiego Limesu odbędzie się już w odnowionym ośrodku.

HAH