Opinie
Źródło: P
Źródło: P

Kobiecość pod szczególnym nadzorem

Mammografia i cytologia to badania, które mogą uratować kobiecie życie. Są bezbolesne, a wiele pań może skorzystać z nich bezpłatnie. Niestety, na badania zgłaszają się nieliczne. Tłumacząc się brakiem czasu, wstydem, zupełnie nie biorą pod uwagę faktu, że narażają zdrowie i życie.

Listonosz zostawia w skrzynce pocztowej lub pod drzwiami zaproszenie na cytologię bądź mammografię przysłane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Adresatka ogląda kopertę i, wiedząc co jest w środku, kładzie ją gdzieś głęboko w szafie albo, co gorsza, wyrzuca, nawet nie czytając. – Muszę się przyznać, że pomimo iż dostałam zaproszenie na cytologię, do tej pory na nią nie poszłam. Nawet nie miałam takiego zamiaru… – mówi 35-letnia Joanna. – Dopiero kiedy okazało się, że moja koleżanka ma jakieś zmiany na szyjce macicy, zgłosiłam się do przychodni.

Zaproszenia lądują w koszu

Niestety, taka postawa jest nagminna. – Zaproszenia wysyłane przez NFZ przynoszą dość mizerne efekty. Korzysta z nich zaledwie około 10% kobiet uprawnionych do nieodpłatnych badań – mówi Ewa Prokurat, położna z Przychodni „Centrum Matki i Dziecka” w Siedlcach.

– W ramach swojego zawodu zajmuję się m.in. profilaktyką wykrywania raka szyjki macicy oraz raka piersi (głównie poprzez naukę samobadania, edukację zgłaszających się do nas pacjentek). Nasza firma uczestniczy w populacyjnym programie scriningowym raka szyjki macicy – wyjaśnia pani Ewa i dodaje: – Informacja na temat możliwości bezpłatnych badań jest dobra, również dostępność, mimo wszystko musimy włożyć sporo wysiłku, żeby przekonać panie do tego, aby zgłosiły się do gabinetu. Działając w poradni ginekologiczno-położniczej, programem tym obejmujemy praktycznie każdą pacjentkę będącą pod naszą opieką. Badamy wszystkie panie zgłaszające się do poradni, nawet te, które nie mieszczą się w przedziale 25-59 lat. Staramy się też edukować zgłaszające się do nas kobiety. Prowadzimy również wykłady w szkołach – stawiamy na wychowanie młodego pokolenia. Chcemy, by młode dziewczyny wiedziały, jak ważne są badania cytologiczne i profilaktyka. ...

Magdalena Szewczuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł