Kultura
Źródło: JAWA
Źródło: JAWA

Kobiety w oczach Afrykańskiego

Fascynację kobietą, jej mistycyzmem, pięknem, tajemniczością, ulotnością możemy podziwiać na obrazach Marcina Afrykańskiego.

„Po 8 marca” to wystawa prezentowana w Muzeum Ziemi Garwolińskiej. Autorem prac jest M. Afrykański, artysta świetnie operujący kolorami i światłocieniem. – Jego malarstwo to sztuka z górnej półki, dlatego ekspozycja, która gościmy w muzeum jest dla nas dużym wydarzeniem kulturalnym. Autor ma wielki talent i wspaniały warsztat – powiedział kurator wystawy Witold Lempka.

Na kilkunastu płótnach można zobaczyć kobiety, ze swoimi troskami i radościami, które jakby patrzyły prosto w oczy oglądającego. Obrazy emanują ciepłem i niesamowitą tonacją.

– Długo eksperymentowałem ze sztuką. Dzisiaj jest ona nieco ukształtowana, już wiem co i jak chcę robić. Niemniej nieustannie poszukuję inspiracji, przez co moja twórczość ewoluuje i ulega zmianom – wyjaśniał M. Afrykański.

Na wernisaż przybyło kilkadziesiąt osób, które urzekło malarstwo garwolińskiego artysty. – Tematem wystawy jest kobieta, a kobieta to samo piękno. A jeśli podejmie je dobry pędzel i warsztat malarski, wówczas wychodzi coś fascynującego i tajemniczego. Te obrazy są nie tylko piękne, ale i dużo wyrażają. Jest w nich wielka złożoność kobiety, psychologizm – stwierdził Jerzy Rusak, nauczyciel w jednej ze szkół powiatu garwolińskiego,

Wystawa spodobała się także burmistrzowi Garwolina Tadeuszowi Mikulskiemu. – Prace M. Afrykańskiego to sztuka współczesna. Jest w nich również coś naturalnego, autor imponująco operuje światłem i cieniem. Jestem zachwycony tymi obrazami – przyznał T. Mikulski.

„Po 8 marca” już okrzyknięto kulturalnym wydarzeniem powiatu garwolińskiego.

JAWA