Kultura
Kochaj życie!

Kochaj życie!

Wieczór artystyczny „Kochaj życie!” to kolejne wspólne przedsięwzięcie seniorów z uniwersytetu trzeciego wieku oraz uczniów Gimnazjum nr 2.

Refleksji o pięknie i wartości życia - sławionych w poezji i pieśni - można było wysłuchać w Oranżerii w czwartkowy wieczór, 11 grudnia.

– Czym jest nasze życie? Jaki jest jego sens? Czego człowiek oczekuje: szczęścia, bogactwa, sławy? To wszystko kusi, ale czy nie jest tak, że to, co najdroższe, mamy zazwyczaj na wyciągnięcie ręki? Tyle że często tego nie dostrzegamy i nie doceniamy – usłyszeli licznie zgromadzeni widzowie na wstępie spektaklu. Na scenie zobaczyliśmy tłum – jaki widujemy na ulicach – ludzi stojących, przechodzących obojętnie obok siebie, zajętych swoimi sprawami, z nieodłącznymi gadżetami: słuchawkami, telefonami komórkowymi przyklejonymi do uszu, puszkami z napojami, teczkami pełnymi dokumentów…

Diagnoza współczesności wydana przez jednego z aniołów nie jest optymistyczna: – Nie mają ochoty ani czasu, by smakować życie i codziennie wychodzić naprzeciw przygodzie, drugiemu człowiekowi i sobie. Ale od czego są anioły? Pomagają ludziom zagubionym w chaosie współczesności odnaleźć sens, spokój, prawdziwą wartość życia, przytaczając sentencje zawarte w pismach pisarzy, moralistów, poetów…

Puentą tej części spektaklu są słowa G.G. Marqueza: „Nauczyłem się, że człowiek ma prawo patrzeć na drugiego człowieka z góry tylko wówczas, gdy chce mu pomóc, aby się podniósł”.

Budujmy świat wartości

W drugiej części spektaklu widzowie usłyszeli ubrane w poezję wskazania, jak budować świat wartości, w którym króluje miłość, życzliwość, zrozumienie drugiego człowieka. Przypomniane zostały słowa zarówno klasyków polskiej poezji, jak i bardziej współczesnych twórców, myślicieli, autorów tekstów niezapomnianych piosenek poetyckich, m.in. A. Asnyka, L. Staffa, K.I. Gałczyńskiego, św. Jana Pawła II, ks. J. Twardowskiego, A. Osieckiej. Głęboka poezja, wspaniale dobrane nastrojowe tło, refleksyjne piosenki – to wszystko sprawiło, że spektakl stał się ucztą duchową. Jego twórczynie – Agnieszka Grochowska i Elżbieta Żukiewicz – długo odbierały podziękowania i gratulacje.

Anna Wasak