
Kolano do wymiany
Panie Profesorze, coraz więcej osób ratuje zdrowie, decydując się na wszczepienia endoprotezy kolana. Co najczęściej jest wskazaniem do operacji?
Staw kolanowy, tak jak biodro, ulega zmianom zwyrodnieniowym - pojawiają się w nim zmiany, które powodują, że staw staje się niewydolny i każdy ruch wywołuje dolegliwości bólowe. To pierwsze, główne wskazanie do tego, żeby myśleć o założeniu protezy stawu kolanowego.
W jaki sposób zmiany zwyrodnieniowe niszczą staw?
Pojawiają się wraz z wiekiem. Powód zmian zwyrodnieniowych, czyli tej pierwotnej przyczyny operacji, o której mówimy, to najczęściej niewielkie uszkodzenia, które pojawiają się z biegiem lat. Staw może ulegać uszkodzeniu w ten sposób, że wykonywana praca powoduje nienaturalne przeciążenia albo mikrourazy w chrząstce doprowadzające do tego, że pole uszkodzenia staje się coraz większe. Tak więc drobna zmiana powiększa się, odsłania się chrząstka, z grubej staje się cieńsza i w pewnym momencie zanika. Na tym etapie powierzchnie stawowe przestają funkcjonować tak jak staw – fragmenty kostne, które odsłoniły się pod chrząstką, zaczynają ocierać się o siebie. Taki staw, który nie ma już powierzchni stawowych, tylko ocierające o siebie kości, powoduje dolegliwości bólowe. Poza tym czasami daje znać o sobie takimi objawami, jakie pacjenci odbierają jako skrzypienie, prztykanie czy trzaski. Taki staw jest już niewydolny, czyli nie potrafi spełniać swojej funkcji. Musimy go w jakiś sposób naprawić, a więc wymienić na nowy staw, tyle że sztuczny. ...
LI