Rozmaitości

Kolano do wymiany

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Tomaszem Blicharskim, kierownikiem Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Panie Profesorze, coraz więcej osób ratuje zdrowie, decydując się na wszczepienia endoprotezy kolana. Co najczęściej jest wskazaniem do operacji?

Staw kolanowy, tak jak biodro, ulega zmianom zwyrodnieniowym - pojawiają się w nim zmiany, które powodują, że staw staje się niewydolny i każdy ruch wywołuje dolegliwości bólowe. To pierwsze, główne wskazanie do tego, żeby myśleć o założeniu protezy stawu kolanowego.

W jaki sposób zmiany zwyrodnieniowe niszczą staw?

Pojawiają się wraz z wiekiem. Powód zmian zwyrodnieniowych, czyli tej pierwotnej przyczyny operacji, o której mówimy, to najczęściej niewielkie uszkodzenia, które pojawiają się z biegiem lat. Staw może ulegać uszkodzeniu w ten sposób, że wykonywana praca powoduje nienaturalne przeciążenia albo mikrourazy w chrząstce doprowadzające do tego, że pole uszkodzenia staje się coraz większe. Tak więc drobna zmiana powiększa się, odsłania się chrząstka, z grubej staje się cieńsza i w pewnym momencie zanika. Na tym etapie powierzchnie stawowe przestają funkcjonować tak jak staw – fragmenty kostne, które odsłoniły się pod chrząstką, zaczynają ocierać się o siebie. Taki staw, który nie ma już powierzchni stawowych, tylko ocierające o siebie kości, powoduje dolegliwości bólowe. Poza tym czasami daje znać o sobie takimi objawami, jakie pacjenci odbierają jako skrzypienie, prztykanie czy trzaski. Taki staw jest już niewydolny, czyli nie potrafi spełniać swojej funkcji. Musimy go w jakiś sposób naprawić, a więc wymienić na nowy staw, tyle że sztuczny. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł