Kolędnicy misyjni dzieciom w Indiach
Już od kilku lat w Polsce w okresie Bożego Narodzenia nasze domy odwiedzają kolędnicy misyjni. Najczęściej jest to grupa dzieci lub młodzieży należących do parafialnego koła misyjnego. Kolędnicy są zwykle ubrani w stroje podobne do tych obowiązujących w konkretnym regionie misyjnym, przedstawiają również krótką scenkę misyjną o Bożym Narodzeniu.
Niejako przy okazji zaznajamiają domowników z życiem i sytuacją danego kraju misyjnego. W tym roku zwracają uwagę na Indie.
Kto patronuje pracy kolędników misyjnych?
Patronat ogólnopolski należy do Papieskich Dzieł Misyjnych. Natomiast w parafii bezpośrednią opiekę nad kolędnikami sprawują kapłani lub katecheci, którzy przygotowują takie grupy. Ksiądz proboszcz informuje wiernych, że na terenie parafii będą nas odwiedzać kolędnicy misyjni, a składane ofiary są przeznaczone na cel misyjny.
Na co przeznaczane są ofiary pieniężne, które składamy kolędnikom misyjnym? Dokąd trafią środki zgromadzone w tym roku?
Rokrocznie takie ofiary są przeznaczone na misyjną pomoc dzieciom w jakimś kraju. W tym roku jest to pomoc dzieciom w Indiach, gdzie przez 45 lat pracowała i służyła ubogim ludziom bł. Matka Teresa z Kalkuty. Bezpośrednim dostarczeniem środków pieniężnych zebranych podczas kolędowania zajmują się Papieskie Dzieła Misyjne.
Czy wiadomo, ile grup kolędników misyjnych w naszej diecezji bierze udział w tym przedsięwzięciu, które – jak wiemy – ma charakter ogólnopolski?
W diecezji siedleckiej odwiedza domy z programem misyjnym kilkadziesiąt grup kolędników misyjnych. Dokładnie nie potrafię powiedzieć, ile takich grup będzie w tym roku. Wiadomo jednak, że z roku na rok wzrasta ich liczba, co świadczy o zaangażowaniu misyjnym. Są takie parafie, w których systematycznie, każdego roku dzieci i młodzież kolędują na rzecz misji. Na pewno w obecnym „sezonie”, tj. na przełomie 2014 i 2015 r., powstaną nowe grupy kolędników.
Czy tworzenie takich grup w parafiach jest uwarunkowane specjalnymi zaleceniami bądź przepisami? Jak zachęcić dzieci do tej formy działania?
Zasadniczo nie ma specjalnych przepisów. O istnieniu takich grup wie zawsze ksiądz proboszcz, a najczęściej inicjatorami powstania grupy kolędniczej są katecheci. Różnego rodzaju pomoce i wskazówki do zorganizowania grupy kolędników misyjnych podaje czasopismo dla dzieci „Świat Misyjny”. Można w nim znaleźć wiele ciekawych informacji o kraju i dzieciach, którym z pomocą chcą przyjść kolędnicy. Są w nim również publikowane zdjęcia kolędników misyjnych z wielu diecezji w Polsce, również z naszej.
Dodam, że w tym roku kolędnicy misyjni zostawiają w naszych domach „dzban obfitości”. Jest to symboliczna papierowa pamiątka kolędowania i naszej modlitwy oraz ofiary dla dzieci w Indiach.
Dziękuję wszystkim kolędującym w naszej diecezji na rzecz misji. Zachęcam do przyjęcia kolędników misyjnych, a przez to włączenia się w tego rodzaju świąteczną akcję misyjną, jako pomoc potrzebującym dzieciom.
LA