Kolej dawniej i dziś
Festyn rozpoczęły prelekcje poświęcone kolejnictwu. Kazimierz Michalak, były naczelnik stacji kolejowej w Małaszewiczach i nauczyciel w Technikum Kolejowym, zaprezentował instrukcje eksploatacyjne kolei z 1865 r. Ciekawostki z zakresu historii kolejnictwa przedstawił Adam Jastrzębski, były zastępca zawiadowcy odcinka drogowego, kierownik robót na budowie kolei, naczelnik inwestycji i nauczyciel w Technikum Kolejowym. Sołtys wsi Chotyłów Ewa Lipowiecka, wywodząca się z rodziny o bogatych tradycjach kolejarskich, podzieliła się wspomnieniami i zaprezentowała oryginalny sztandar z wyhaftowanym napisem „Stowarzyszenie Kolejarzy st. Chotyłów 1906/35”.
Dyrektor Technikum Kolejowego w Małaszewiczach Robert Wieczorek oraz uczniowie zaprezentowali nowocześnie urządzone pracownie tej placówki i omówili zajęcia praktyczne.
W program festynu dobrze wkomponowała się zaprezentowana przez Cezarego Nowogrodzkiego fotograficzna wystawa kolejowa dotycząca m.in. codziennych prac kolejarzy oraz okresu funkcjonowania suchego portu przeładunkowego Małaszewicze. Wśród utrwalonych obiektów i wydarzeń na uwagę zasługuje m.in. wizyta wodza Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Ir Sena. Materiały archiwalne udostępnili kolejarze oraz fotoreporter Adam Trochimiuk.
W drugiej części festynu z programem muzycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. Koncert polskich pieśni popularnych i patriotycznych przygotowała polska drużyna harcerska im. Ryszarda Snarskiego z Brześcia oraz dzieci i młodzież polska z Brześcia i Kobrynia pod kierunkiem Anny Aniszewej, Haliny Kaczan i Ireny Ruskiny.
W trakcie imprezy odbył się również konkurs plastyczny o tematyce kolejowej. Wszystkie dzieciaki uczestniczące w konkursie zaprezentowały bardzo ciekawe prace. Za najlepszą jury uznało pracę reprezentantki Brześcia.
Adam Jastrzębski